Lajme

Mijëra të evakuuar pasi vullkani filipinas nxjerr llavë


Rreth 13 mijë njerëz janë evakuuar në veri-lindje të Filipineve pasi vullkani më i famshëm i vendit, Mayon, vazhdoi të lëshonte llavë.

Duke hipur në kamionë dhe karroca të tërhequra nga bualli, njerëzit që jetonin brenda “zonës së përhershme të rrezikut” ose në rreze prej gjashtë kilometrash u larguan drejt strehimoreve.

E njohur për formën e saj konike “perfekte”, Mayon filloi të derdhte llavë javën e kaluar.

Evakuimet filluan vetëm gjatë fundjavës pasi aktiviteti vullkanik u intensifikua, duke vendosur alarme.

Më shumë njerëz mund të evakuohen nëse trazirat e Mayon intensifikohen në ditët në vijim, tha Teresito Bacolcol, kryevullkanologu i vendit.

Aktualisht është nën paralajmërimin e tretë më të lartë në një sistem me pesë nivele që parashikon kërcënimin e një shpërthimi të rrezikshëm ose shpërthyes. Ai po shpërthen teknikisht, megjithëse me një ritëm të ngadaltë, me llavë që rrjedh nga krateri, thonë shkencëtarët.

E vendosur në një gadishull bujqësor të quajtur Bicol, Mayon është ndër vullkanet më aktivë të vendit. Javët e fundit është bërë i shqetësuar me tërmete më të shpeshta dhe shkëmbinj që bien nga krateri i tij.

“Ekziston rreziku i një rryme të shpejtë të gazeve vullkanike dhe shkëmbinjve nga krateri”, tha Bacolcol për mediat lokale.

“Do të jetë e vështirë t’i kapërcesh ato rryma”.

Një shpërthim në 1814 vrau 1 mijë e 200 njerëz dhe varrosi një qytet të tërë. Por perimetri u shpall jashtë kufijve, duke rezultuar në më pak viktima pas shpërthimeve të fundit në 2013 dhe 2018.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore