Shëndet

Migrena, shkaktarët dhe lehtësimi i dhimbjeve


Dhimbjet e kokës nga migrena shkaktojnë një pulsim të dhimbshëm ose pulsim intensiv, zakonisht në njërën anë ose mesin e kokës.

Këto dhimbje mund të zgjasin nga katër deri në 72 orë dhe janë të përsëritura. Ato mund të jetë aq të forta sa ndërhyjnë në aktivitetet e përditshme.

Kur përjetoni një dhimbje koke migrene simptomat e zakonshme shoqëruese janë të përzierat, dhimbjet që lidhen me lëvizjen e kokës, të vjella, dhimbje qafe dhe ndjeshmëri në rritje ndaj erërave, dritës dhe zhurmës.

Megjithëse dikur konsiderohej një çrregullim i dhimbjes së kokës vaskulare. Ndërsa përparimet e fundit në kuptimin e dhimbjeve të kokës migrenë kanë zbuluar se janë një “çrregullim kompleks, i ndryshueshëm i funksionit të sistemit nervor”. Kjo do të thotë që shkencëtarët nuk e kuptojnë plotësisht fiziologjinë e dhimbjeve të kokës në migrenë në këtë kohë.

Shkaktarët e migrenës

Migrena mund të shkaktohet nga arsye të ndryshme, duke përfshirë:  alkooli (sidomos vera); doza e lartë e kafeinës; stresi; ankthi;  stimuj sensorë intensivë (të tilla si rrezet e forta të diellit ose zhurmat e mëdha); aromat e forta; përdorimi i duhanit; medikamente.

Nuk ka një kurë universale për dhimbjet e kokës së migrenës dhe asnjë mënyrë absolute për të parandaluar që një ajo të ndodhë. Sidoqoftë, parandalimi dhe trajtimi i dhimbjeve të kokës nga migrena është thelbësore dhe efektive.

Lehtësimi i dhimbjes së kokës

Një masë lehtësuese e mirë është të shkoni në krevat dhe të mundoheni të flini. Shumica e njerëzve pasi zgjohen nga gjumi, kuptojnë se dhimbja e kokës iu ka kaluar. Ju duhet të konsumoni gjithashtu shumë ujë, për t’u siguruar që dehidrimi nuk po kontribuon në dhimbjen e kokës.

Për personat që janë thjesht të mbingarkuar me punë, mjeku kurues mund të rekomandojë ilaçe analgjezikë antiinflamatorë siç është Brufen® (ibuprofen), i cili mund të ofrojë një ndihmë të shpejtë në lehtësimin e dhimbjes së kokës./AlbanianPost.com

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore