Lojëra

Microsoft apelon vendimin për bllokimin e blerjes së Call of Duty Activision


Microsoft ka paraqitur një apel kundër vendimit të Autoritetit të Konkurrencës dhe Tregjeve (CMA) të Britanisë për të bllokuar blerjen e “Call of Duty” Activision Blizzard në vlerën prej 69 miliardë dollarëve.

Në një përmbledhje të argumenteve të publikuara, Microsoft kundërshton vendimin e CMA dhe akuzon organin rregullator për “gabime themelore” në vlerësimin e shërbimeve të lojërave cloud të Microsoft.

CMA vendosi të bllokojë marrëveshjen në prill, argumentuar se ajo do të ndikonte negativisht në konkurrencën në tregun e lojërave cloud të sapokrijuar dhe do të shkaktonte probleme. Megjithatë, Microsoft e mohon këtë pretendim dhe thekson se konkluzioni i CMA është i gabuar.

Rima Alaily, zëvendës presidente dhe zëvendës këshilltare e përgjithshme e Microsoft, kritikon vendimin e CMA, duke thënë se ka “mënyra të shumta” për të vlerësuar rolin e transmetimit në cloud në tregun e lojërave dhe pozicionin e Microsoft në të. Ajo gjithashtu kritikon CMA për mosgatishmërinë e tyre për të shqyrtuar zgjidhje.

Microsoft është i bindur në forcën e apelit të tyre dhe angazhimit për të rritur konkurrencën dhe zgjedhjen për lojtarët, jo vetëm në tregun aktual, por edhe në të ardhmen.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore