Lajme

Michel: Ekziston një plan i vetëm, fitorja e Ukrainës


“Unë besoj se është jashtëzakonisht e rëndësishme, dy vjet pas fillimit të luftës, të ritheksojmë mbështetjen tonë të plotë për Ukrainën”.

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, flet para një grupi të vogël mediash evropiane dhe nis një apel për 27 vendet anëtare: “Unë do të doja t’i ftoja të gjithë të jenë jashtëzakonisht seriozë dhe aktivë, sepse Unioni i Mbrojtjes është i nevojshëm dhe urgjent: ne duhet të jemi të besueshëm, të besueshëm, të veprojmë për të mbrojtur vlerat dhe interesat tona”.

Për më tepër, “zhvillimet e fundit në terren na bëjnë të kuptojmë se ukrainasit kanë nevojë për më shumë municion, më shumë armë, më shumë mbështetje ushtarake”.

Ukraina është në telashe. Cilat janë hapat e mëtejshëm?

Ka vetëm një plan A: mbështetje për Ukrainën. Mbështetja politike që do të thotë zgjerim. Por edhe përfshirja e Jugut Global, duke shpjeguar se ajo që po bën Rusia është jashtëzakonisht e rrezikshme për stabilitetin e botës.

Do të thotë mbështetje financiare. Ne po punojmë gjithashtu në përpjekjen për të përdorur asetet e ngrira ruse.

Mbështetje ushtarake afatshkurtër me objektin evropian të paqes duke inkurajuar industrinë evropiane të prodhojë më shumë dhe të mbështesë përpjekjet e Zelenskyt për paqen.

Dhe pastaj të bindim aleatët tanë që të përputhen me qëllimet aktuale. Kjo është arsyeja pse angazhimi i Shteteve të Bashkuara është jashtëzakonisht i rëndësishëm.

A ka bërë mjaft BE-ja?

Deri më tani kemi bërë gjithçka kemi mundur, maksimumin duke marrë parasysh projektin evropian: ne nuk jemi një qeveri, një parlament, një pushtet i centralizuar, por 27 demokraci.

Në Mynih Zelensky i kërkoi Evropës të mos i frikësohej humbjes së Rusisë. A jeni dakord apo keni frikë se një humbje për Moskën mund të krijojë një situatë edhe më të paparashikueshme?

Një disfatë për Ukrainën nuk mund të jetë një opsion, ne të gjithë e dimë shumë mirë se cilat do të ishin pasojat dhe kjo është arsyeja pse është thelbësore të veprojmë ashtu siç po bëjmë.

Ky është një pozicion i qartë. Ishte pak sfiduese të ishim të bashkuar për të marrë vendime unanimisht, por ne ia dolëm në dhjetor (hyrja e Kievit në BE) dhe në janar (50 miliardë euro ndihma).

Në rastin e skenarit më të pafavorshëm, a mendoni se brenda një viti BE dhe Mbretëria e Bashkuar do të mund të zëvendësonin ndihmën nga Shtetet e Bashkuara?

Unë jam jashtëzakonisht pragmatik. Ne po punojmë shumë për të bindur Shtetet e Bashkuara të bëjnë atë që është e nevojshme.

Ky është prioriteti kryesor për ukrainasit, për sigurinë në Evropë dhe në botë. Por hezitimet e Kongresit dhe fakti që ish-presidenti (Trump) po merr pjesë në fushatën elektorale, duhet të na bëjnë të kuptojmë se në të ardhmen do të duhet të mbështetemi shumë më tepër në aftësitë tona.

Ne do të investojmë shumë më tepër në mbrojtje: do të duhet të koordinohemi me shtetet anëtare për të shmangur fragmentimin, të identifikojmë se cilat prioritete për sa i përket aftësive na duhen në BE dhe paralelisht të punojmë me industrinë tonë për të përshtatur strategjinë e investimeve dhe prodhimit.

Breton foli për një fond mbrojtjeje prej 100 miliardë eurosh. Ju për Eurobondet: a është kjo një ide që mund të materializohet?

Ne kemi nevojë për parashikueshmëri se sa synojnë të investojnë Shtetet Anëtare, kemi nevojë për koordinim. Dhe propozimi i Bretonit është i mirë sepse mund të jetë një levë për të inkurajuar prokurimet e përbashkëta, ne duhet të zhvillojmë një treg të vërtetë të vetëm të mbrojtjes dhe më pas është roli i BEI-së, i takon vendeve të BE-së të vendosin nëse duan të zgjerojnë Detyra e bankës, duke mbajtur të kuptuar se ne duhet të mbrojmë vlerësimin e saj.

Reforma e European Peace Facility është bllokuar. A do ta diskutoni në samitin e marsit?

EPF është një mjet vizionar, ishte shumë i dobishëm në fazën e parë, lejoi një mekanizëm solidariteti për zëvendësimin e stoqeve. Tani ka një debat shumë të ndërlikuar rreth përdorimit të tij për të inkurajuar blerjet dhe bashkëpunimin e përbashkët në sektorin industrial. Unë kam besim se do të zgjidhet përpara Këshillit Evropian, por nëse jo, ne do të flasim për këtë.

Disa eurodeputetë po bëjnë thirrje për një paketë të re sanksionesh bazuar në listën e individëve të sugjeruar nga Navalny. Çfarë mendoni ju?

Vdekja e Navalny është një kujtesë brutale e natyrës së regjimit. Dhe kjo është arsyeja pse spontanisht pati një reagim shumë të bashkuar. Takova gruan e Navalnyt. Ne synojmë të monitorojmë situatën në Rusi.

Pas çdo pakete sanksionesh, ne përgatisim menjëherë atë të radhës duke marrë parasysh zhvillimet e reja. Ka një arsye shtesë, por ne kemi shumë arsye për të zbatuar regjimin e sanksioneve. Nuk kam asnjë dyshim se edhe vendet anëtare do të marrin parasysh vdekjen e Navalnyt.

Çfarë mendoni për një Komisioner të Mbrojtjes të propozuar nga von der Leyen?

Ne tashmë kemi komisionerin për industrinë e mbrojtjes, i cili është Thierry Breton: ai është përgjegjës për tregun e brendshëm duke përfshirë industrinë e mbrojtjes. Për më tepër, Traktati i Lisbonës për mbrojtjen ofron një rol shumë të qartë për Përfaqësuesin e Lartë. Nëse ka një propozim nga dikush për të ndryshuar traktatin, atëherë do të nevojitet mbështetja e shteteve anëtare.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore