Lajme

Michael Jackson: Aksionet në katalog shitet për 600 milionë dollarë


Sony Music Group mendohet se ka paguar të paktën 600 milionë dollarë për gjysmën e katalogut të Michael Jackson.

Nëse është e saktë, kjo do të thotë se pasuria muzikore e këngëtarit vlen më shumë se 1.2 miliardë dollarë.

Marrëveshja do të ishte gjithashtu më e madhja ndonjëherë për punën e një muzikanti të vetëm.

Michael Jackson, i cili vdiq në vitin 2009 në moshën 50-vjeçare, është një nga yjet më të suksesshëm të popit të të gjitha kohërave, duke shitur më shumë se 400 milionë disqe në mbarë botën.

Kjo shifër është e diskutueshme dhe mund të jetë shumë më e lartë.

Albumi i tij i vitit 1982, Thriller, është ende më i shituri i të gjitha kohërave, sipas Guinness World Records.

Mbreti i Pop-it është gjithashtu jashtëzakonisht popullor në shërbimet e transmetimit, me pothuajse 40 milionë dëgjues mujorë në Spotify.

Këngët e tij Billie Jean dhe Beat It janë luajtur më shumë se një miliard herë vetëm në Spotify.

Një film i ardhshëm biografik me nipin e Jackson në rolin kryesor do të rrisë gjithashtu padyshim interesin.

Marrëveshja e katalogut raportohet gjithashtu të përfshijë këngë nga artistë të tjerë të blerë nga grupi botues i Jackson’s Mijac, që thuhet se përfshin hite nga Ray Charles, Elvis Presley dhe Aretha Franklin.

Shitja do të ishte rregulluar me familjen e Michael Jackson, e cila menaxhon punët e yllit të ndjerë.

Artistët që shesin katalogët e tyre në fakt kanë fitime të jashtëzakonshme.

Bruce Springsteen thuhet se ka fituar 500 milionë dollarë, ndërsa Bob Dylan mendohet se ka marrë deri në 450 milionë dollarë për të tijën.

Grupi i rock-ut Queen thuhet se po planifikon një marrëveshje të ngjashme.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore