Lajme

MH17: vendimi i gjykatës për çështjen holandeze kundër Rusisë


Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut do të njoftojë nëse do të dëgjojë një çështje holandeze kundër Rusisë për rrëzimin e fluturimit MH17 në 2014.

Të gjithë 298 personat në fluturimin e Malaysia Airlines u vranë kur u rrëzua nga një raketë e prodhuar nga Rusia e lëshuar nga separatistët ukrainas të mbështetur nga Moska.

Qeveria holandeze argumenton se dezinformimi rus për rolin e Moskës në incident është një shkelje e të drejtave të njeriut të të afërmve.

Rusia i mohon akuzat.

Boeing 777 po fluturonte nga Amsterdami në Kuala Lumpur kur u godit nga një raketë tokë-ajër në korrik 2014 gjatë një konflikti midis rebelëve pro-rusë dhe forcave ukrainase në rajonin Donbas të Ukrainës.

Holanda argumenton se Rusia luajti një rol kyç në katastrofën ajrore dhe çështja varet nga fakti nëse Moska kishte apo jo “kontroll efektiv” mbi zonën e Ukrainës nga u qëllua raketa.

Në këtë fazë, GJEDNJ do të vendosë vetëm nëse janë përmbushur kriteret që ajo të merret me këtë kërkesë.

Edhe nëse vendos të dëgjojë çështjen holandeze, mund të kalojnë vite përpara se të jepet një vendim. Megjithatë, nëse GJEDNJ nxjerr një vendim fajësie kundër Rusisë, Moska mund të detyrohet të paguajë dëmshpërblime për të afërmit e viktimave.

Shtatorin e kaluar, Rusia pushoi së qeni palë në Konventën Evropiane për të Drejtat e Njeriut, por gjykata ende mund të merret me pretendimet kundër Rusisë në lidhje me veprimet deri në atë datë.

Në nëntor, një gjykatë holandeze në Kompleksin Gjyqësor Schiphol gjeti tre burra – dy rusë dhe një ukrainas – fajtorë për vrasje në mungesë për pjesën e tyre në rrëzimin e MH17.

Gjykata arriti në përfundimin se raketa ishte lëshuar qëllimisht për të rrëzuar një aeroplan, edhe nëse objektivi kishte qenë ushtarak dhe jo civil.

Të tre burrat u dënuan me burgim të përjetshëm, por të gjithë mendohet se ndodhen në Rusi.

Meqenëse Moska e dënoi vendimin si skandaloz dhe të motivuar politikisht, ka shumë pak gjasa që ata të dorëzohen para drejtësisë.

Rusia ka mohuar vazhdimisht përfshirjen në sulm.

Fluturimi MH17 u bombardua nga një raketë ruse, thotë gjykata holandeze

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore