Aplikacione

Meta ngre ekipin për të trajtuar përmbajtjen mashtruese të AI-së në zgjedhjet e BE-së


Meta – kompania mëmë e Facebook dhe Instagram – do të formojë një ekip për të trajtuar përmbajtjen mashtruese të inteligjencës artificiale në zgjedhjet e ardhshme të BE-së në qershor.

Shqetësimi është se inteligjenca artificiale gjeneruese – teknologjia që mund të falsifikojë video, imazhe dhe audio – mund të përdoret për të mashtruar votuesit.

Lëvizja vjen në të njëjtën ditë që Sekretari i Brendshëm James Cleverly ka thënë se disa njerëz do të përdorin falsifikime të krijuara nga inteligjenca artificiale për të provuar të ndikojnë në zgjedhjet e përgjithshme.

Po ashtu njoftimi vjen dy javë pasi Meta nënshkroi një marrëveshje me firmat e tjera të mëdha të teknologjisë që angazhohen për të luftuar një përmbajtje të tillë.

Votimi i Parlamentit Evropian do të mbahet nga 6 deri më 9 qershor të këtij viti.

Rivali i mediave sociale TikTok njoftoi në shkurt se do të hapte të ashtuquajturat Qendra Zgjedhore në gjuhët lokale brenda aplikacionit të tij për secilin nga 27 anëtarët e BE-së, të cilat do të mbajnë informacion autoritar.

Kreu i Meta-s për Çështjet e BE-së, Marco Pancini, ka thënë në një postim në blog se firma, e cila zotëron gjithashtu WhatsApp dhe Threads, do të hapë “një Qendër Operacionale Zgjedhore specifike për BE që do të identifikojë kërcënimet e mundshme dhe do të vendosë masa zbutëse specifike në aplikacionet tona dhe teknologjitë në kohë reale”.

“Që nga viti 2016, ne kemi investuar më shumë se 20 miliardë dollarë në siguri dhe katërfishuar madhësinë e ekipit tonë global që punon në këtë fushë në rreth 40 mijë njerëz”, ka thënë ai.

“Kjo përfshin 15 mijë rishikues të përmbajtjes që shqyrtojnë përmbajtjen në Facebook, Instagram dhe Threads në më shumë se 70 gjuhë – duke përfshirë të gjitha 24 gjuhët zyrtare të BE-së”.

Sipas tij, kjo nënkuptonte bashkimin e ekspertëve nga një sërë ekipesh të ndryshme në të gjithë kompaninë, duke përfshirë ata që punojnë në inxhinieri, shkencë të të dhënave dhe ligj.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore