Lajme

Meta merr një gjobë rekord prej 1.2 miliardë eurosh në Evropë


Agjencia Irlandeze për Mbrojtjen e të Dhënave (DPA) sapo ka vendosur një gjobë rekord ndaj Meta-s.

Kompania amerikane u urdhërua të paguante 1.2 miliardë euro për vazhdimin e transferimit të të dhënave nga përdoruesit evropianë të Facebook në serverët e vendosur në Shtetet e Bashkuara, pas pavlefshmërisë së një marrëveshjeje midis dy zonave gjeografike, e njohur si “mburoja e privatësisë”.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia “AFP”.

Asnjëherë nuk ishte dënuar një kompani me një shumë të tillë për këtë lloj shkeljeje në Evropë pasi do të tejkalojë 746 milionë euro që Luksemburgu mori nga Amazon në vitin 2021, raporton gazeta britanike The Guardian.

Çështja filloi një dekadë më parë, kur në vitin 2013 denoncuesi Edward Snowden kishte shkallën e programit të vëzhgimit të Agjencisë së Sigurisë Kombëtare të SHBA-ve (NSA), e cila mund të aksesonte informacionin personal të përdoruesve përmes kompanive si Facebook dhe Google.

Aktivisti austriak i privatësisë së të dhënave Max Schrems kishte paditur Facebook për dështimin në mbrojtjen e të drejtave të privatësisë, duke ndezur një betejë dhjetëvjeçare mbi ligjshmërinë e transferimit të të dhënave të Facebook nga BE-ja në Shtetet e Bashkuara.

Komisioni i Irlandës për Mbrojtjen e të Dhënave, i cili është rregullatori kryesor i privatësisë për Facebook dhe pronarin e tij Meta në të gjithë BE-në, pritet gjithashtu të ndalojë transferimin e të dhënave të përdoruesve evropianë të Facebook në SHBA.

Vendimi nuk ka gjasa të hyjë në fuqi menjëherë.

Meta-s pritet t’i jepet një periudhë mospagimi për të zbatuar vendimin, gjë që mund ta shtyjë pezullimin në vjeshtë. Kompania ka vendosur gjithashtu të apelojë vendimin.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore