Shqipëria

Meta fajëson qeverinë për përmbytjet në vend, Rama i ‘pasinqertë’ me SHBA-të


Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta në një deklaratë për mediat hodhi akuza për qeverinë për sa i përket përmbytjeve në vend.

“Keqardhje për përmbytjet e ndodhura në Shkodër, jo si rezultat i fatkeqësie natyrore, por si rezultat i qeverisjes më të korruptuar deri në palcë e cila brenda tre muajsh, tre herë e përmbyt Shkodrën për shkak të korrupsionit të saj dhe nuk i dëmshpërblen banorët për pronat, shtëpisë, tokën që i është dëmtuar për faj të qeverisë”.

Ish-presidenti thotë se 1 mijë e 400 hektarët e përmbytur janë rezultat i “administrimit mafioz të sistemit energjetik të vendit tonë”.

“KESH dështoi në Fierzë dhe shkarkon prurjet dhe përmbyt shtëpitë. Fondet e dhëna për kullimin janë skandaloze dhe nuk mund të përballojnë situata të tilla. Hapja pa kontrolluar e portave të kaskadave të Drinit është e papërballueshme për kanalizimin”.

Meta ka komentuar edhe arrestimin e ish-zyrtarit të FBI-së, Charles McGonigal, nën akuzën se ka shkelur sanksionet e SHBA-ve ndaj Rusisë, duke e lidhur me takimin e zhvilluar me kryeministrin Edi Rama në vitin 2017.

“Rama ka raportin më të pasinqertë me SHBA-të. Asnjëherë nuk ka qenë raport vlerash, por raport aferash, raport korrupsioni dhe instrumentalizimi i këtyre marrëdhënieve për helmimin e miqësisë. Ka përdorur zyrtarët amerikanë për qëllimet e luftës së brendshme politike.  Nuk jam aspak i habitur. Skandale të tjera do të dalin. Ju kam thënë për ekzistencën e një mafie ndërkombëtare. Ja ku po dalin”.

Qeveria shqiptare mohon lidhjet me ish-drejtorin e kundërzbulimit të FBI-së

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore