Lajme

Meta do të shkurtojë edhe 10 mijë vende pune, njofton Zuckerberg


Kompania mëmë e rrjeteve sociale Facebook dhe Instagram, “Meta” do të shkurtojë 10 mijë vende të tjera pune pas valës së parë prej 11 mijë pushimesh nga puna në fillim të nëntorit, njoftoi të martën CEO i grupit Mark Zuckerberg.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia “Reuters” dhe “AFP”.

Përveç kësaj, gjigandi i Menlo Park (Kaliforni) do të heqë nga organigrami i tij 5 mijë pozicione aktualisht të pazgjedhura dhe për të cilat nuk do të ketë rekrutim, tha menaxheri në një deklaratë për shtyp.

Zuckerberg ka treguar më parë se gjigandi i rrjeteve sociale do të përqendrohet këtë vit në përpjekjet që synojnë të ulin kostot e kompanisë, duke e vendosur vitin 2023 si “Viti i Efikasitetit”.

Ai u tha analistëve në shkurt se Meta është fokusuar në “prerjen e projekteve që nuk po funksionojnë ose mund të mos jenë më vendimtare” dhe se planifikon “të heqë shtresat e menaxhimit të mesëm për të marrë vendime më shpejt”.

Përpjekjet për uljen e kostove vijnë në një kohë sfiduese për kompaninë e teknologjisë së konsumatorit, e cila tha se kostot dhe shpenzimet e saj u rritën me 22 për qind nga viti në vit në 25.8 miliardë dollarë gjatë tremujorit të katërt, ndërsa shitjet e përgjithshme ranë 4 për qind në 32 miliardë dollarë.

Zuckerberg ka thënë se ai do të “merrte përgjegjësi” për planet e shkurtimit të kostove të njoftuara më parë të kompanisë, duke thënë se ai i sheh pushimet nga puna “si mjeti i fundit”.

“Ne po ristrukturojmë ekipet për të rritur efikasitetin tonë”, tha Zuckerberg vjeshtën e kaluar kur Meta njoftoi pushimet nga puna. “Por vetëm këto masa nuk do t’i sjellin shpenzimet tona në përputhje me rritjen tonë të të ardhurave, kështu që unë gjithashtu kam marrë vendimin e vështirë për t’i lënë njerëzit të shkojnë”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore