Aplikacione

Meta bllokon qasjen në Threads për përdoruesit e Bashkimit Evropian


Meta ka konfirmuar se po bllokon qasjen e përdoruesve me VPN të Bashkimit Evropian në rrjetin e tij social, Threads. Kështu, përmbajtja, njoftimet dhe profilat nuk do të shfaqen në mënyrë të plotë për ta.

Disa përdorues kanë raportuar se mund ta përdorin Threads pa VPN nëse kanë hapur llogarinë duke përdorur këtë metodë, por nuk mund të mbështetemi në këto raportime, pasi aplikacioni mund të kenë ende kufizime.

Në një deklaratë, Meta ka bërë me dije se po merr “masa të mëtutjeshme” për të penguar qasjen në Threads për banorët e shteteve evropiane ku aplikacioni nuk është ende në dispozicion.

Megjithatë, kompania vlerëson Evropën si një “treg shumë të rëndësishëm” dhe shpreson të zgjerojë prezencën e tij në të ardhmen dhe të ofrojë Threads në më shumë vende.

Threads është në dispozicion për përdoruesit në mbi 100 vende, duke përfshirë SHBA dhe Mbretërinë e Bashkuar, por jo në BE. Unioni Europian e vlerëson Meta-n si një “mbrojtës” të teknologjisë në rajon dhe kërkon sigurinë e qasjes së shkëmbimit të të dhënave në Threads në përputhje me Ligjin e Ardhshëm të Tregjeve Digjitale.

Threads është ndërtuar në infrastrukturën e Instagram dhe mund të importojë të dhëna nga ky platformë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore