Sport

Messi, në Barcelonë apo Inter Miami?


Ndërsa nuk ka asnjë shans për një lëvizje të menjëhershme, gjithmonë do të ketë interes për të ardhmen e Lionel Messi-t dhe Diario Sport është thelluar në atë që mund të përfshijë kjo.

Messi, 35 vjeç, ka një vit të mbetur në kontratën e tij me Paris Saint-Germain, por argjentinasi do të presë deri në fund të sezonit për të vendosur hapin e tij të ardhshëm.

Raporti thotë se Messi mund të transferohet në Major League Soccer(MLS), të qëndrojë në PSG ose të kthehet në Barcelonë – megjithëse përmendet gjithashtu se ai mund edhe të pensionohet.

Presidenti i Barcelonës, Joan Laporta, bëri bujë në fillim të këtij muaji, kur tha se “kapitulli i Messit” në Camp Nou nuk ka mbaruar.

Trajneri i Barcelonës, Xavi Hernandez tha se sjellja e Messit është “e pamundur” për momentin, por ai nuk e ka mbyllur përfundimisht derën për ta rikthyer atë në të ardhmen.

Shefi i ekipit të Inter Miami CF la të kuptohet gjithashtu për një lëvizje të ardhshme për Messi-n, duke deklaruar se një marrëveshje e mundshme do të shërbente “pikë referimi për futbollin në SHBA”.

Para ardhjes së tij në PSG në vitin 2021, 35-vjeçari kishte kaluar të gjithë karrierën e tij te Barcelona, ​​ku shënoi 672 gola në 778 paraqitje dhe fitoi një mori trofesh.

Messi synon fitoren e parë të Kupës së Botës me Argjentinën më vonë këtë vit në Katar.

Ai është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave të vendit të tij me 86 gola në 162 paraqitje dhe vitin e kaluar theu rekordin e Pele për më shumë gola të shënuar për një komb të Amerikës së Jugut.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore