Sport

Mesazhi i djalit të Pele-s: “Baba, forca ime është e jotja”


Edinho, një nga djemtë e Pele-s, i ofroi forcën e tij ish-futbollistit brazilian në një kohë kur gjendja delikate shëndetësore e tre herë kampionit të botës është arsye për kujdes, pas mbërritjes në spitalin ku është futur 25 ditë më parë për ta shoqëruar gjatë Krishtlindjeve.

“Baba, forca ime është e jotja”, ka shkruar ish-portieri i Santos dhe trajneri aktual i klubit Londrina në një mesazh që ka postuar në llogarinë e tij në Instagram së bashku me një fotografi në të cilën duket dora e tij duke mbajtur fort atë të babait të tij.

Gjendja shëndetësore e ish-futbollistit 82-vjeçar ka tërhequr vëmendjen në Brazil që prej të mërkurës së kaluar, kur spitali Albert Einstein në Sao Paulo, ku ai është shtruar që prej 29 nëntorit, raportoi një përkeqësim të kancerit të zorrës së trashë i cili u diagnostikua në vitin 2021 dhe tha se Pele po merr kujdes në lidhje me “mosfunksionimet e veshkave dhe zemrës”.

Edinho ishte një nga fëmijët që nuk kishte qenë ende i pranishëm në spital për shkak të angazhimeve të tij profesionale në Londrina, një qytet në shtetin fqinj të Paranës.

Ardhja e tij në spital u nda nga njëra prej motrave të tij, Kelly Nascimento, e cila gjithashtu postoi një foto në Instagram ku shfaqen së bashku dhe njofton ardhjen e vëllait.

Kelly Nascimento më vonë publikoi edhe një imazh me të afërmit që ishin me të në spital për të uruar Krishtlindjet. “Pothuajse të gjithë”. Shkroi ajo.

Pele u shtrua në spital për të vlerësuar një ndryshim në trajtimin e kimioterapisë që ai kishte marrë që kur tumori i zorrës së trashë u zbulua në shtator të vitit të kaluar.

Ditë më vonë, spitali raportoi se po trajtohej edhe për një infeksion respirator që, sipas vajzave të tij, ai e pësoi si pasojë e një infeksioni Covid-19.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore