Lajme

Meloni mbyll G7: Angazhim i fortë ndaj taksës minimale globale, pa qasje ideologjike për klimën


Faleminderit, para së gjithash: për të gjithë ata që bashkëpunuan në organizimin e një ngjarje kaq komplekse, duke kontribuar “në suksesin e kësaj nisme”.

Kështu e nisi kryeministrja italiane, Giorgia Meloni, konferencën për shtyp të mbylljes së G7-s, duke falënderuar në mënyrë të veçantë policinë dhe gazetarët.

“I jam mirënjohës popullit të Puglia-s, institucioneve vendase, që na pritën në këtë tokë të mrekullueshme, e cila shpresoj se do të vlerësohet edhe më shumë në nivel global”.

Sipas Melonit, “Italia ka demonstruar edhe një herë aftësinë e saj për të organizuar ngjarje të kësaj rëndësie të jashtëzakonshme”.

Samiti përfundoi, kujtoi Meloni, me një dokument që ishte miratuar tashmë një ditë më parë dhe që tregon bashkimin e qëllimit.

“Deklarata përfundimtare përmban shumë angazhime për sa më shumë sfida globale që jemi thirrur të marrim përsipër në këtë moment të vështirë, vendimtar për të tashmen dhe të ardhmen tonë: ishte thelbësore të qartësohej uniteti ynë në lidhje me këto aspekte”, tha Meloni duke cituar emrat e të gjithë liderëve që kontribuan në suksesin e samitit, duke filluar me “Joe”.

“Me deklaratën përfundimtare, G7 rithekson angazhimin e saj për të mbrojtur sistemin ndërkombëtar të rregullave, i vënë në pikëpyetje nga agresioni rus kundër Ukrainës”.

Dhe ishte e rëndësishme që të çmontohej “narrativa e Perëndimit kundër pjesës tjetër të botës”, të konfirmohej një qasje krejtësisht tjetër.

“Unë besoj se ishte një sinjal shumë i rëndësishëm për të dhënë: G7 nuk dëshiron të jetë një kështjellë e mbyllur, ajo nuk duhet të mbrohet nga diçka ose dikush, por jep një sistem pune që dëshiron t’i ofrohet botës për të kërkuar së bashku zgjidhjet që lidhen me zhvillimin”.

Pas falënderimeve, Meloni kaloi te përmbajtja.

Para së gjithash, përkushtimi ndaj Ukrainës: “G7 rithekson angazhimin e saj të bashkuar për të mbrojtur sistemin ndërkombëtar të rregullave të bazuara në ligj, të vënë në rrezik nga lufta e agresionit rus”.

Edhe nëse do të kishte nga ata që mendonin të kundërtën, “ne synojmë të vazhdojmë të mbështesim Ukrainën dhe kemi zgjedhur të forcojmë linjat tona të veprimit me një angazhim 360 gradë”, nënvizoi Meloni.

G7 më pas gjeti “marrëveshje të plotë për konfliktin në Lindjen e Mesme” duke siguruar “mbështetje të plotë për propozimin e vlefshëm të ndërmjetësimit të paraqitur nga SHBA”.

Por edhe Afrika, një front për të cilin Meloni është veçanërisht e interesuar.

“Jam krenar që G7 ka ndarë një qasje italiane” për Afrikën, G7 “vendos të bashkojë përpjekjet për të ndërtuar një model të ri zhvillimi të Kombet afrikane të bazuara në partneritet të barabartë”.

Meloni kujtoi më pas se “brenda G7 ne kemi rënë dakord për një angazhim të fortë politik në favor të një sistemi tatimor ndërkombëtar më të drejtë dhe më të qëndrueshëm, taksa e famshme minimale globale, një temë që më intereson veçanërisht”.

Më në fund, Meloni nënvizoi rëndësinë diplomatike të ngjarjes.

“Kam pasur biseda private me liderë të ndryshëm” nga Biden te Trudeau, nga japonezët te kryeministri indian.

“Jam shumë krenare për punën e bërë, për suksesin e samitit, sytë e botës ishin përqendruar tek ne, jam vërtet krenare sesi kombi ynë arriti të mahnitë dhe të përshkruajë rrugën”, përfundoi Meloni, duke falënderuar sërish ekipin e punës.

Meloni në fund iu përgjigj pyetjeve të gazetarëve, të cilët ngritën disa çështje të mprehta, si ajo e të drejtave.

Marrë nga “Corriere Della Sera”, përshtatur për Albanian Post 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore