Shqipëria

Meloni mbron sërish Ramën: Është sulmuar padrejtësisht, projekti në Shqipëri po përparon


Kryeministrja italiane, Giorgia Meloni, nuk ka ngurruar sërish t’i dalë në mbrojtje homologut të saj shqiptar, Edi Rama, ku gjatë një interviste për median italiane Rai 3, ka thënë se ai është sulmuar padrejtësisht nga politika italiane dhe shtypi.

Gjithashtu, Meloni ka garantuar se projekti për qendrat e pritjes së emigrantëve në Shqipëri, po vijojnë dhe po ecin përpara.

“Projekti në Shqipëri po përparon, do të funksionojë së shpejti. Do të jetë një projekt strategjik. Politika e menaxhimit të migracionit në BE mund të ndryshojë shumë. Më bën shumë për të qeshur që eksponentët e Partisë Demokratike, të cilët më parë na sulmuan se ne po ndërtonim një Guantanamo, tani ankohen për vonesat në ndërtimin e Guantanamos. Projekti do të funksionojë dhe mendoj se është strategjik”, ka theksuar Meloni gjatë intervistës.

Sipas saj, ky projekt dëshmon se Italia po i bën këto lëvizje për të mirën e vet. Ndaj, të gjithë duhet të kuptojnë, përvijon Meloni, se nëse protokolli me Shqipërinë funksionon ashtu si duhet, e gjitha do të ndikonte pozitivisht në menaxhimin e duhur të refugjatëve të jashtëligjshëm edhe në nivel evropian.

Rreth kryeministrit Rama ndërkaq, ka shprehur vlerësime të veçanta.

“Dua të falënderoj publikisht Edi Ramën sepse ai ka qenë objekt i çdo lloj sulmi, që kur vendosi që të nënshkruajë këtë protokoll me ne. Fakti që e majta këtu kërkonte përjashtimin e tij nga Partia Socialiste Evropiane që e quan Shqipërinë narko-shtet, fakti që atij i atribuojnë fjalë që nuk i ka thënë, është padrejtësi. Ajo që dëshiron të bëjë Edi Rama është që të ndihmojë Italinë”, përmblodhi ajo.

Nga ana tjetër, e përditshmja italiane La Repubblica ka publikuar një artikull ditën e sotme, ku flet për një “tallje me qendrat e emigrantëve në Shqipëri”, pasi agjentët aktualisht sipas publikimit, po paguhen për të monitoruar asgjënë.

La Repubblica: Tallje me qendrat e emigrantëve, në Shqipëri agjentët paguhen për të mos monitoruar asgjënë

Çfarë shkruan artikulli?

Drejtuesit e kantierit të Inxhinierëve të Forcave Ajrore përpiqen të bllokojnë kalimin: Na vjen keq, nuk mund të hyni këtu pa autorizim.

Pas tyre, bllokada të larta mbrojnë pikën e nxehtë nga sytë kureshtarë, që do të bëhet vendi i parë i uljes së emigrantëve të shpëtuar në ujërat ndërkombëtare nga anijet ushtarake italiane, të sjellë në Shqipëri për t’iu nënshtruar procedurave të përshpejtuara të kufirit dhe riatdhesimit.

Deputeti italian, Angelo Bonelli, këmbëngul: Unë jam deputet, kam ndërmend të ushtroj prerogativat e mia të inspektimit në territoret ku ka juridiksion italian.

“Por këtu na duhet miratimi i ministrisë së Mbrojtjes shqiptare, nuk ka ende juridiksion italian”, përgjigjen ushtarët ndërsa pranë drejtori i portit, Sandër Marashi, tund kokën.

Po, shkruhet qartë në protokollin Itali-Shqipëri, të ratifikuar me një ligj të botuar në Fletoren Zyrtare në prill dhe për rrjedhojë në fuqi, se në dy zonat e miratuara nga Edi Rama dhe Giorgia Meloni për pritjen e migrantëve, juridiksioni është italian.

Por duke qenë se projekti që duhej të niste më 20 maj është ende në fillimet e tij, është më mirë të përpiqemi të shpikim gjithçka për të mbajtur larg parlamentarët dhe gazetarët.

Në fund, pas dy orëve dhe dy telefonatave më vonë, ambasadorit italian në Tiranë, Fabrizio Bucci, do t’i takojë të ngjitet në shkallë për të argumentuar se “juridiksioni italian do të fillojë vetëm pasi të jenë dorëzuar punimet” dhe më pas të shoqërojë Angelo Bonellin në vizitën e dy qendrave.

Ose më mirë të dy zonave.

Kjo sepse nëse në portin e Shëngjinit pika e nxehtë është pothuajse gati, 30 kilometra më tej në brendësi të tokës, në zonën ushtarake të Gjadrit, buldozerët dhe kamionët ende po përballen me operacione shumë të ndërlikuara dhe të papritura të gërmimit të dheut, të cilat paraqesin probleme të mëdha gjeoteknike.

“Nuk jemi në gjendje të themi se sa kohë do të zgjasë”, shpjegojnë teknikët.

“Ne duhet t’i bëjmë gjërat mirë, në radhë të parë siguria, por shpresoj së pari”, nënvizon ambasadori Bucci.

E sigurt është se deri në montimin e godinave të parafabrikuara që do të formojnë qendrën e paraburgimit për azilkërkuesit, CPR dhe burgun e vogël me 24 vende në Gjadër, hotspot-i i Shëngjinit do të mbetet i mbyllur.

Prandaj, projekti me siguri nuk do të fillojë për disa muaj.

Dhe nga 2 qershori, 20 oficerë policie italiane do të dërgohen për të monitoruar strukturat e zbrazëta: do të marrin një kompensim prej 100 eurosh në ditë plus dhomën dhe akomodimin në hotele.

Kontrata me kompanitë në qendër të hetimeve gjyqësore

Kamera kudo, të mbyllura me gardhe llamarine tre metra të larta, module njëkatëshe për të vendosur infermierinë, zyrën e identifikimit, dhomën e pritjes, hotspot-i i Shëngjinit pret vetëm orenditë e brendshme.

Nuk ka shtretër, këtu emigrantët (vetëm burra të rritur) do të qëndrojnë vetëm disa orë përpara se të transportohen me autobus në qendrën e paraburgimit në Gjadër: 70 mijë metra katrorë në një zonë ushtarake, të ndarë në blloqe në struktura të parafabrikuara.

Këto të fundit Ministria italiane e Mbrojtjes, me një kontratë për të cilën nuk ka prova publike, ia ka besuar – për një shumë prej 6 milionë eurosh – “Rigroup”, kompania me bazë e sipërmarrësit Salvatore Tafuro, e cila tashmë ka përfunduar në qendër të një hetimi gjyqësor.

Kjo njëjtë si Medihospes, gjiganti i pritjes së cilës iu besua menaxhimi i shërbimeve ndaj emigrantëve.

Siç zbuloi emisioni “Report”, i cili do të rikthehet në qendrat në Shqipëri në episodin e 2 qershorit, “Rigroup” përfundoi në gjykatë për manipulim ofertash në një hetim të vitit 2018 për ndërtimin e Foggia CIE, ku oficerët e lartë të forcave ajrore u akuzuan për korrupsion.

Çështja përfundoi me një marrëveshje pranimi të fajësisë dhe Tafuro u lirua nga akuzat falë ndërhyrjes së parashkrimit.

“Askush nuk mund të thotë se kur do të fillojë funksionimi i këtyre qendrave, nga sa kemi parë me sytë tanë është e qartë se do të duhen muaj”, thotë Bonelli, “dhe ndërkohë jemi përballur me një humbje të madhe të burimeve  të cilat janë afër miliardë euro në kundërshtim me ligjin”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore