Shqipëria

Megjithatë Kurti merr pjesë në Samitin në Tiranë, shfaqet virtualisht


Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, megjithatë do të marrë pjesë në Samitin Ballkani Perëndimor-Bashkimi Evropian, që do të mbahet këtë të enjte në Tiranë.

Kështu ka bërë të ditur zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu, derisa ka njoftuar se shefi i tij, në këtë samit, do të marrë pjesë virtualisht.

“Për shkak të angazhimeve të mëparshme, kryeministri Kurti nuk do jetë i pranishëm fizikisht në samitin e sotëm në Tiranë. Megjithatë, kryeministri Kurti do të jetë pjesë e samitit virtualisht përmes një video-adresimi”, ka thënë Kryeziu për mediat në Prishtinë.

Në kryeqytetin e Shqipërisë, të enjten, do të mbahet Samiti i Ballkanit Perëndimor me BE-në, në të cilin do të diskutohet plani i rritjes, ku vendet pjesëmarrëse do të përfaqësohen në nivel presidentësh apo kryeministrash.

Në listën e pjesëmarrësve, që u publikua mbrëmjen e së mërkurës, mungonte emri i kryeministrit Kurti, aty figuronte se nga Kosova, përfaqësues do të ishte Lulzim Rafuna, kryetar i Dhomës së Tregtisë.

Në samit do të jetë i pranishëm edhe komisioneri i Bashkimit Evropian për Zgjerimin dhe Fqinjësinë, Oliver Varhelyi.

Samiti Ballkani Perëndimor-BE zhvillon punimet një ditë pas atij Ukrainë-Evropa Juglindore, që po ashtu u mbajt në Tiranë, ku edhe u miratua një deklaratë e përbashkët në mbështetje të plotë për Kievin zyrtar.

Kosova në samitin e së mërkurës, në të cilin mori pjesë edhe presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy, u përfaqësua nga presidentja Vjosa Osmani.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore