Film

Mediumi britanik BBC realizon dokumentar investigativ rreth Andrew Tate


Një dokumentar investigativ mbi Andrew Tate, ish-kikboksierin që u bë i famshëm në mediat sociale përpara se të përballej me akuzat për përdhunim dhe trafikim njerëzor, është duke u zhvilluar në BBC Three.

Dokumentari, i cili titullohet “Andrew Tate: The Man Who Groomed the World?”, premton të marrë shikuesit brenda rrjetit ndërkombëtar të Andrew Tate dhe vëllait të tij, Tristan, shkruan Variety, transmeton AlbanianPost.

“Për herë të parë, audienca do të shohë rrethin e brendshëm pas Andrew Tate, duke ekspozuar ata që e ndihmojnë për ta krijuar atë në një figurë globale, duke eksploruar ideologjitë dhe qëllimin përfundimtar të Tate dhe rrethit të tij dhe duke zbuluar se si rrjeti i tij global ka lënë potencialisht qindra viktima në vazhdën e saj”, thuhet në një njoftim për shtyp.

Andrew dhe Tristan, së bashku me dy gra, u arrestuan në Rumani në dhjetor të vitit 2022 me dyshimin për trafikim njerëzor dhe krim të organizuar.

Në atë kohë, policia rumune pretendoi se i kishte detyruar viktimat të krijonin pornografi me pagesë në mediat sociale.

Në qershor, ata u akuzuan zyrtarisht për përdhunim, trafikim njerëzor dhe drejtimin e një grupi të krimit të organizuar me qëllim të shfrytëzimit seksual të grave.

Vëllezërit Tate kanë mohuar të gjitha akuzat kundër tyre dhe janë liruar nga arresti shtëpiak javën e kaluar.

Gazetari investigativ Matt Shea dhe regjisori Jamie Tahsin kryesojnë dokumentarin.

“Tani kemi hetuar Andrew Tate dhe rrethin e tij të brendshëm për katër vjet dhe jemi pothuajse gati të zbulojmë atë që kemi zbuluar”, tha Shea në një deklaratë.

“Në këtë dokumentar ne zbulojmë rrjetin global të Tate, i cili përfshin kontinente të shumta, prek potencialisht qindra viktima dhe në fund kërkojmë të zbulojmë se kush qëndron në të vërtetë pas Andrew Tate”, shton ai.

Shea dhe Tahsin kanë bashkëpunuar më parë në një tjetër dokumentar rreth Tate, “The Dangerous Rise of Andrew Tate”, një raport special të Vice, i cili u transmetua në BBC Three në fillim të këtij viti.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore