Muzikë

Me “Hit Me Hard and Soft”, Billie Eilish po vazhdon t’i bëjë gjërat në mënyrën e saj


Këngëtarja Billie Eilish i ka bërë gjithmonë gjërat në mënyrën e saj.

Qoftë publikimi i hitit të saj viral të vitit 2016 “Ocean Eyes” në Soundcloud, një faqe interneti për transmetimin e muzikës DIY, ose shkrimi dhe regjistrimi i albumit të saj debutues që theu rekord “When We All Fall Sleep, Where Do We Go?” me bashkëpunëtorin dhe vëllain e saj Finneas O’Connell në dhomën e gjumit të fëmijërisë, Eilish, 22 vjeçe, nuk ka qenë kurrë e turpshme për të shmangur normat e industrisë – dhe duket se po funksionon mirë për fituesen e dyfishtë të “Oscars”.

Me albumin e saj të tretë në studio “Hit Me Hard and Soft”, i cili do të publikohet të premten e 17 majit, ajo ka mbetur e qëndrueshme.

Tingulli i albumit me siguri do të jetë një surprizë për të gjithë, sepse Eilish qëllimisht zgjodhi të mos publikonte asnjë këngë para lansimit të albumit – përsëri, një lëvizje mjaft e veçantë prej pjesës tjetër të estradës.

“Dua t’jua jap të gjithëve menjëherë”, shkroi ajo në faqen e saj në Instagram muajin e kaluar kur shpalli albumin.

Albumi i saj debutues i vitit 2019 “When We All Fall Sleep, Where Do We Go?”, së bashku me “Happier Than Ever” të vitit 2021 dhe albumin e ri, u shkruan dhe u prodhuan nga O’Connell.

Kjo pason fitimin e “Oscars” të Eilish dhe O’Connell në mars për këngën e tyre origjinale për filmin “Barbie”, “What Was I Made For”, i cili ishte një nga hitet më të mëdha të 2023-ës.

Dyshja fitoi më parë çmimin e “Oscars” për këngën origjinale në vitin 2022 për “No Time to Die”.

Sido që të tingëllojë “Hard and Soft”, të cilën do ta zbulojmë së shpejti, Eilish la të kuptohet në një intervistë me Rolling Stone muajin e kaluar se ajo e gjeti veten duke u kthyer në rrënjët e saj me këtë album, duke sjellë ndërmend një kohë në udhëtimin muzikor të Eilish-it ku ajo së pari vendosi precedentin e saj për të qenë nën kontroll.

“Ndjehem sikur ky album jam unë”, tha ajo për median.

Prirja e saj për të hequr normën po vazhdon në planet e saj për turneun e saj të ardhshëm “Hit Me Hard and Soft”, i cili fillon në Baltimore këtë vjeshtë.

Po ashtu me “Hit Me Hard and Soft”, Eilish po përpiqet gjithashtu të dallohet dhe të veçohet në industri me përpjekjen e saj për të mbrojtur diçka tjetër për të cilën është historikisht e apasionuar: mjedisin.

Këngëtarja e “Bad Guy” bëri bujë kur u ankua në një intervistë të marsit me Billboard për praktikat “e kota” të publikimit të një mori variantesh albumesh, të cilat, nga ana tjetër, “u japin atyre më shumë para”.

“Është kaq e kotë dhe është irrituese për mua që ne jemi ende në një pikë ku ju kujdeseni aq shumë për numrat tuaj dhe kujdeseni aq shumë për të fituar para – dhe të gjithë artistët tuaj të preferuar e bëjnë këtë”, tha ajo.

Për të mbështetur ankesën e saj, Eilish postoi një manifest në faqen e saj të internetit që përshkruante planin e saj të qëndrueshmërisë për publikimin e “Hit Me Hard and Soft” pas shpalljes së albumit.

Ajo shkroi se do të publikojë vetëm tetë variante vinyl “secila në të njëjtën ditë, që përmbajnë të njëjtin listë këngësh në të gjithë tabelën” – për të hequr nxitjen për fansat e guximshëm që do të blinin të gjitha variantet për çdo këngë bonus të ndryshme – ” dhe të gjitha të prodhuara me praktikat më të qëndrueshme në dispozicion.”

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore