Lajme

Mbrojtja ajrore e Ukrainës së shpejti mund të mbetet pa raketa


Mbrojtja ajrore e Ukrainës rrezikon të vuajë nga mungesa e raketave dhe municioneve brenda javësh, sugjeron një rrjedhje e dukshme e dokumenteve të Pentagonit që datojnë nga shkurti, ndërsa zyrtarët e mbrojtjes amerikane u përpoqën të gjurmonin se si dosjet u bënë publike.

Një nga dokumentet, i datës 23 shkurt dhe i shënuar “Sekret”, përshkruan në detaje se si sistemet e mbrojtjes ajrore të epokës sovjetike të Ukrainës S-300 do të varfërohen deri më 2 maj me normën aktuale të përdorimit. Është e paqartë nëse norma e përdorimit ka ndryshuar që atëherë.

Autenticiteti i dokumenteve të Pentagonit nuk është verifikuar. Në një deklaratë të dielën, Pentagoni tha se po shqyrtonte vlefshmërinë e dokumenteve të fotografuara që “duket se përmbajnë materiale të ndjeshme dhe shumë të klasifikuara”.

Sistemet e mbrojtjes ajrore të Ukrainës Buk, në të cilat mbështetet së bashku me S-300 për të protestuar ndaj vendeve jetike nga fuqia ajrore ruse, mund të kenë probleme deri në mes të prillit, raportoi gazeta “New York Times” dhe mbrojtja ajrore që mbron trupat në vijën e parë mund të “reduktohet plotësisht” deri më 23 maj.

Avionët luftarakë rusë dhe bombarduesit duke fituar më shumë mundësi për të sulmuar forcat ukrainase mund të jenë një sfidë e madhe për Kievin.

Koloneli Yuri Ihnat, një zëdhënës i Forcave Ajrore të Ukrainës, nuk komentoi në mënyrë specifike informacionin e përfshirë në dokumente, por i tha “Wall Street Journal” se Ukraina përballej me sfida serioze në gjetjen e municioneve të dizajnuara nga sovjetikët për S-300 dhe Buk.

Rrjedhja e dukshme e sasisë së madhe të dokumenteve të klasifikuara të Pentagonit mund të ketë qenë nga një burim amerikan, besojnë disa zyrtarë amerikanë.

“Fokusi tani është që kjo të jetë një rrjedhje amerikane, pasi shumë nga dokumentet ishin vetëm në duart e SHBA-ve”, tha Michael Mulroy, një ish-zyrtar i lartë i Pentagonit, për agjencinw e lajmeve “Reuters” në një intervistë.

Zyrtarët thonë se gjerësia e temave të trajtuara në dokumente, të cilat prekin luftën në Ukrainë, Kinë, Lindjen e Mesme dhe Afrikë, sugjerojnë se ato mund të jenë nxjerrë nga një amerikan dhe jo nga një aleat.

Zyrtarët amerikanë thanë se hetimi ishte në fazat e hershme dhe ata që e drejtonin nuk e kishin përjashtuar mundësinë që elementë pro-rusë të qëndronin pas rrjedhjes, e cila shihet si një nga shkeljet më serioze të sigurisë që nga më shumë se 700 mijë dokumente, video dhe dokumente diplomatike.

Ambasada ruse në Uashington dhe Kremlini nuk iu përgjigjën kërkesave për koment.

Pas zbulimit të rrjedhjes, Reuters ka shqyrtuar më shumë se 50 dokumente të etiketuara “Sekret” dhe “Top Secret” që u shfaqën për herë të parë muajin e kaluar në faqet e internetit të mediave sociale, duke filluar me Discord dhe 4Chan.

Ndërsa disa nga dokumentet u postuan javë më parë, ekzistenca e tyre u raportua për herë të parë të premten nga New York Times.

“Reuters” nuk e ka verifikuar në mënyrë të pavarur vërtetësinë e dokumenteve. Disa që japin vlerësime të viktimave në fushën e betejës nga Ukraina duket se janë ndryshuar për të minimizuar humbjet ruse. Nuk është e qartë pse të paktën njëra është shënuar e paklasifikuar, por përfshin informacione tepër sekrete. Disa dokumente janë të shënuara “NOFORN”, që do të thotë se ato nuk mund t’u jepen shtetasve të huaj.

Dy zyrtarë amerikanë i thanë “Reuters” të dielën se nuk e kishin përjashtuar që dokumentet mund të ishin përpunuar për të mashtruar hetuesit për origjinën e tyre ose për të shpërndarë informacion të rremë që mund të dëmtojë interesat e sigurisë së SHBA.

Pentagoni ia ka referuar çështjen Departamentit të Drejtësisë, i cili ka hapur një hetim penal.

Një informacion i tillë i ruajtur nga afër mund të jetë shumë i dobishëm për forcat ruse dhe Ukraina tha se presidenti i saj dhe zyrtarët e lartë të sigurisë u takuan të premten për të diskutuar mënyrat për të parandaluar rrjedhjet.

Rrjedhja e dukshme ka pasur pasoja përtej luftës së Rusisë ndaj Ukrainës.

Një dokument tjetër, i shënuar “Top Sekret” dhe nga një përditësim i CIA Intel nga 1 marsi, thotë se agjencia e inteligjencës Mossad po inkurajonte protesta kundër planeve të kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu për të forcuar kontrollet në gjykatën supreme.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore