Sport

Mbrojtësi vendos të largohet përfundimisht nga Chelsea


Ian Maatsen

Chelsea thuhet se është informuar se një nga mbrojtësit e tyre të rinj është i prirur të largohet nga klubi përgjithmonë këtë verë.

Ian Maatsen u afrua nga PSV Eindhoven te Blutë në vitin 2018, por siç është rasti me disa prej talenteve të rinj të Chelsea-t, ai duroi një sërë periudhash huazimi përpara se të dilte në ekipin e parë.

Charlton Athletic, Coventry City dhe Burnley siguruan të gjitha huazime të përkohshme për Maatsen, i cili luajti një rol themelor në promovimin e “Clarets” në Premier League në sezonin 2022-23.

22-vjeçari, i cili bëri debutimin e tij me Chelsea-n në shtator 2019, më pas u kthye në “Stamford Bridge” dhe u fut në planet e Mauricio Pochettino-s, duke bërë 15 paraqitje në gjysmën e parë të sezonit.

Pavarësisht potencialit dhe shkathtësisë së tij, duke qenë në gjendje të luajë në një rol sulmues dhe mbrojtës në krahun e majtë, Maatsen bëri vetëm një fillim në Premier League përpara se të largohej si huazim te Borussia Dortmund në janar.

Që nga mbërritja në “Signal Iduna Park”, holandezi ka blinduar pozicionin e krahut të majtë në skuadrën e Edin Terzic, duke filluar 13 ndeshje të njëpasnjëshme të Bundesliga-s dhe gjithashtu duke plotësuar plot 90 minuta në katër raste në Champions League.

Maatsen ishte ndër golashënuesit në suksesin e së martës 4-2 në ndeshjen e dytë çerekfinale ndaj Atletico Madrid-it, i cili e dërgoi Dortmund-in në një gjysmëfinale kundër Paris Saint-Germain-it.

Megjithatë, gazetari Patrick Berger pretendon se holandezi tashmë ka vendosur për të ardhmen e tij në “Stamford Bridge”.

Pasi u vendos shpejt në Dortmund, 22-vjeçari është i vendosur të largohet përgjithmonë nga Chelsea dhe blutë me sa duket janë informuar pasi homologët e tyre gjermanë po përgatiten të paguajnë klauzolën e tij të lirimit.

Chelsea me sa duket mund të fitojë mes 35 milionë euro dhe 40 milionë euro për shitjen e produktit të akademisë së tyre këtë sezon, gjë që do të ndihmonte për të kompensuar humbjet e tyre të konsiderueshme financiare.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore