Jetesë & Stil

Mbreti Felipe i Spanjës jep përditësim për shëndetin e nënës mbretëreshë Sofia mes shtrimit në spital


Mbreti Felipe i Spanjës ka folur për herë të parë që kur nëna e tij Mbretëresha Sofia u shtrua në spital.

Mbreti i Spanjës, 56 vjeç, ndau përditësimin ndërsa po largohej nga Spitali Ndërkombëtar Ruber në Madrid, ku nëna e tij 85-vjeçe thuhet se u pranua për një infeksion të traktit urinar më 9 prill.

“Ajo është shumë mirë, e gëzuar dhe e etur që të shkarkohet dhe të kthehet sa më shpejt të jetë e mundur”, u tha mediave Mbreti Felipe nga makina e tij, shkruan People, transmeton AlbanianPost.

Sipas ABC Spain, monarku kishte kaluar tashmë kohë me nënën e tij në spital kur ajo hyri një ditë më parë.

Duke cituar raportet e pallatit, gazeta tha se gjendja e mbretëreshës Sofia ishte “shumë e shpejtë dhe e favorshme” dhe se ajo ishte “nën vëzhgim”.

Ish-mbretëresha e Spanjës ishte jashtë në Madrid një ditë para se të hynte në spital për të marrë pjesë në meshën për nder të Fernando Gomez-Acebo në Iglesia del Sacramento, Kisha Katedrale e Forcave të Armatosura të Madridit.

Mbretëresha Sofia bëri nderimet e saj në shërbimin për nipin e ndjerë të bashkëshortit të saj, ish-mbretit Juan Carlos, ku morën pjesë edhe djali i saj Mbreti Felipe dhe gruaja e tij Mbretëresha Letizia.

Mbretëresha Sofia thuhet se ka një shëndet të jashtëzakonshëm dhe thuhet se hera e fundit kur ishte shtruar në spital ka qenë kur e ka lindur mbretin e ardhshëm Felipe në vitin 1968.

Mbreti Felipe hyri në fron në vitin 2014 në moshën 46-vjeçe pas abdikimit të babait të tij, mbretit Juan Carlos.

Ish-monarku u largua nga Spanja nën një re skandali mes akuzave për mashtrim tatimor dhe pastrim parash.

Juan Carlos, i cili dikur nderohej për rolin e tij në tranzicionin e vendit të tij drejt demokracisë, dha dorëheqjen në favor të djalit të tij, i cili që atëherë ka mbajtur një distancë nga babai i tij në mjediset publike.

Mbreti Felipe dhe Mbretëresha Letizia ndajnë dy vajza, Princeshën Leonor, 18 vjeçe, dhe Princeshën Sofia, 16 vjeçe, dhe Leonor ndjek të atin në linjën e pasardhësve të fronit, sepse ajo nuk ka vëllezër.

Princesha është aktualisht në stërvitjen e saj ushtarake trevjeçare, siç është zakon për trashëgimtarin e fronit spanjoll dhe është duke përfunduar kurset në Akademinë e Përgjithshme Ushtarake të Zaragozës.

Princesha Leonor ka një fat mbretëror veçanërisht të rëndësishëm përpara, pasi ajo do të jetë mbretëresha e parë mbretërore e Spanjës që nga mbretëresha Isabella II (e cila mbretëroi nga 1833 deri në 1868) kur ajo të pranojë një ditë.

Me të do të vijë përgjegjësia mbretërore për të shërbyer si komandant suprem i forcave të armatosura spanjolle, duke frymëzuar stërvitjen e saj ushtarake sot.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore