Familja

Mbreti Charles zhvillon ceremoninë kyçe mbretërore në ambiente të mbyllura në mes të trajtimit të kancerit


Mbreti Charles kreu një detyrë kyçe mbretërore për herë të parë në muajt pas diagnozës së tij të kancerit.

Më 14 maj, Mbreti, 75 vjeç, drejtoi një ceremoni investimi në Kështjellën Windsor, ku u njohën më shumë se 50 marrës, në atë që raportohet të jetë angazhimi i tij më i madh deri më sot.

Mbreti Charles rifilloi detyrat publike më 30 prill pas njoftimit të Pallatit Buckingham për shëndetin e tij më 5 shkurt, dhe sovrani kaloi muajt në vijim duke punuar në prapaskenë dhe duke pritur audiencë të vogël me këshillën e mjekëve për të “shtyrë detyrat me publikun” pas fillimi i trajtimit.

Mbreti dukej se ishte në humor të mirë gjatë investimit, ku emëroi Kryepeshkopin e Canterbury-t Justin Welby si Kryq të Madh Kalorës të Urdhrit Mbretëror Victorian me rastin e kurorëzimit në maj të vitit 2023.

Si peshkopi më i vjetër në Kishën e Anglisë, Welby drejtoi ceremoninë në Westminster Abbey pranverën e kaluar, ku Mbreti Charles dhe Mbretëresha Camilla u kurorëzuan simbolikisht dhe bënë nderin e vendosjes së kurorave në kokat e tyre.

Welby, 68 vjeç, dhe Mbreti patën një shkëmbim të ngrohtë pas prezantimit, i cili është klasa më e lartë e Urdhrit të shpërndarë sipas gjykimit të monarkut.

Figurat e tjera me nderime të ndryshme në ceremoni përfshinin Dekanin e Westminsterit, David Hoyle, autoren bestseller Dame Jilly Cooper dhe zëvendës sekretaren private të Mbretëreshës Camilla, Belinda Kim.

Përndryshe, së fundmi Mbreti Charles ka emëruar Princin William në një pozicion ushtarak me lidhje të ngushta me Princin Harry.

Ai i dha djalit të tij të madh titullin e Kryekolonelit të Korpusit Ajror të Ushtrisë në një ceremoni ushtarake në Qendrën e Aviacionit të Ushtrisë në Hampshire.

Në rolin e tij të ri, William, 41 vjeç, tani është udhëheqësi i ish-regjimentit të vëllait të tij Princ Harry, shkruan People, transmeton AlbanianPost.

Harry, 39 vjeç, u trajnua si pilot i Korpusit Ajror të Ushtrisë në vitin 2009, përpara se të shërbente me Korpusin gjatë turneut të tij të dytë në Afganistan deri në vitin 2014.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore