Jetesë & Stil

Mbreti Charles merr pjesë në shërbimet e kishës pasi Princi Harry tha se ishte “mirënjohës” që e takoi atë


Mbreti Charles shkoi në Sandringham me Mbretëreshën Camilla për daljen e tyre javore në kishë vetëm disa ditë pasi Princi Harry foli për diagnozën e kancerit të babait të tij për herë të parë.

Charles, 75 vjeç dhe mbretëresha Camilla, 76 vjeçe, e përballuan shiun për të marrë pjesë në shërbimin në kishën e Shën Marisë Magdalena, shkruan People, transmeton AlbanianPost.

Mbreti Charles, mbretëresha Camilla.

Mbreti ka qëndruar kryesisht në pronën e familjes mbretërore në Sandringham në Norfolk që kur pallati zbuloi më 5 shkurt se ai ishte diagnostikuar me kancer.

Megjithatë, ai ka udhëtuar në Londër për kurim si dhe takime me stafin e pallatit.

Gjatë një vizite në Londër, Mbreti Charles u takua me Princin Harry, i cili udhëtoi për në Mbretërinë e Bashkuar nga Kalifornia pasi mori lajmin për diagnozën e kancerit të babait të tij.

Harry kaloi rreth një ditë në Mbretërinë e Bashkuar përpara se të kthehej në aeroport për të marrë një fluturim për në SHBA, ku ai dhe gruaja e tij, Meghan Markle, u zhvendosën në vitin 2020 pasi u tërhoqën si anëtarë të familjes mbretërore.

Mbreti Charles, mbretëresha Camilla.

“Kjo është mirë. Shpresojmë që Harry do t’i sjellë edhe nipërit e mbesat në një moment, pasi kjo do të ishte e bukur për të gjithë ata”, tha një burim pas vizitës.

Princi Harry, foli për lajmet shëndetësore të babait të tij në “Good Morning America’s” me Will Reeve në një intervistë që u transmetua në lidhje me udhëtimin e tij në Kanada për ngjarjen e një viti në vazhdim të Lojërave “Invictus”.

Kur u pyet se si mësoi për herë të parë për diagnozën e kancerit të babait të tij, Duka i Sussex u përgjigj: “Unë fola me të. Hipa në një aeroplan dhe shkova ta shoh sa më shpejt që të mundesha”.

“Shiko, unë e dua familjen time. Fakti që arrita të hipja në aeroplan dhe të shkoja ta shihja dhe të kaloja pak kohë me të, jam mirënjohës për këtë”, shtoi Harry.

Kur u pyet për pikëpamjen e tij për gjendjen e shëndetit të babait të tij, ai tha: “Kjo qëndron mes meje dhe tij.”

Megjithëse pallati nuk specifikoi se me çfarë forme kanceri u diagnostikua mbreti Charles, lajmi erdhi një javë pas operacionit të tij për një prostatë të zgjeruar. Megjithatë, ata sqaruan se Mbreti nuk ka kancer të prostatës.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore