Lajme

Mbretëria e Bashkuar ndalon aeroplanin përpara hetimit për lidhjet e mundshme ruse


Autoritetet e Mbretërisë së Bashkuar (MB) kanë ndalur një aeroplan tjetër për të hetuar lidhjet e mundshme me Rusinë, ka njoftuar sekretari i transportit.

Linjat ajrore ruse dhe avionët privatë janë të ndaluar të zbresin në MB dhe është një vepër penale për çdo avion rus të fluturojë ose të aterojë në vend.

Ndalimi përfshin çdo avion në pronësi, operim ose qira nga kushdo i lidhur me Rusinë ose individë ose subjekte të përcaktuara në listën e sanksioneve. Ai gjithashtu i lejon qeverisë të ndalojë çdo avion në pronësi të kujtdo që lidhet me Rusinë.

Të shtunën, Grant Shapps shkroi në Twitter se “sot kam ndërmarrë veprime të shpejta për të identifikuar dhe rrëzuar një aeroplan tjetër në pritje të hetimeve për lidhjet e mundshme ruse”.

“Ne po vazhdojmë të ndërmarrim veprime vendimtare kundër presidentit rus Vladimir Putin dhe luftës së tij të paligjshme në Ukrainë”.

Një burim tha se qeveria lëshoi ​​një njoftim për avionët në orën 10:22 për të parandaluar një fluturim që është në diskutim të ngrihej nga Aeroporti Biggin Hill i Londrës.

Avioni Cessna Citation Latitude 680A, në pronësi të Brooker Holdings Ltd, do të qëndrojë në aeroport ndërkohë që do të ndërmerret një hetim për çdo lidhje të mundshme me Rusinë.

Javën e kaluar, Mbretëria e Bashkuar kapi një avion privat të lidhur me Eugene Shvidler, një oligark miliarder rus, me urdhër të Shapps.

Avioni i regjistruar në Luksemburg fluturoi nga shteti amerikan i New Jersey në aeroportin Farnborough, Hampshire, më 3 mars.

Avioni Bombardier Global 6500 do të fluturonte nga Britania e Madhe në Dubai, por autoritetet e Mbretërisë së Bashkuar e penguan këtë, ndërsa ata hetuan nëse ai ishte dhënë me qira përgjithmonë te Shvidler dhe ishte nën sanksionet e Mbretërisë së Bashkuar.

Shapps revokoi lejen e transportuesit të huaj të avionit, që do të thotë se ai nuk mund të transportonte ligjërisht pasagjerë dhe lëshoi ​​një kufizim të urdhrit të fluturimit, në fakt duke e ndalur aeroplanin.

Shvidler nuk është sanksionuar personalisht nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar në asnjë fazë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore