Lajme

Mbretëria e Bashkuar akuzohet se ka hequr vëmendjen nga kriza Izrael-Palestinë


Shqetësimet se Ministria e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar ka neglizhuar konfliktin Izrael-Palestinë në animin e tij në Indo-Paqësor dhe ndjekja e marrëveshjeve tregtare në të gjithë Lindjen e Mesme duhet të hetohen nga komiteti i punëve të jashtme.

Alicia Kearns, kryetarja e komitetit, e cila do të fillojë të mbajë seanca provash për këtë çështje në nëntor, ka qenë një nga deputetet që paralajmëroi se po krijohej një krizë që kërkonte vëmendje më të madhe dhe një qasje më të fuqishme nga vendi ndaj çështjes.

Kritikët argumentojnë se qeveria e Mbretërisë së Bashkuar, së bashku me të tjerat, humbi sinjalet e rrezikut dhe investoi në një marrëdhënie të pakushtëzuar dhe të njëanshme me Izraelin që nuk e pranoi se sa e ndryshme ishte qeveria e zgjedhur në nëntor nga paraardhësit e saj.

Kearns ka thënë se ishte qesharake kur Ministria e Jashtme shfuqizoi postin tashmë të rivendosur të ministrit të Lindjes së Mesme në vitin 2022.

“Ka një shans që mund të shohim një shkundje të tretë dhe krizën e Gazës të vitit 2003. Duhet të shqetësohemi , sepse ajo që ndodh në Palestinë dhe Izrael ka ndikim në mbarë botën”, ka thënë ajo në korrik.

Këtë teksa ka bërë thirrje që Rishi Sunak të emëronte një të dërguar për paqen në Lindjen e Mesme pas një sulmi izraelit në kampin e refugjatëve Jenin në Bregun Perëndimor të pushtuar.

“Theksoj se kjo kërkesë me përkushtim të ulët do të na lejojë të përmbushim përgjegjësitë tona dhe të demonstrojmë vendosmëri kuptimplotë. Zëri ynë është unik dhe do të dëgjohet, dhe ne kemi një rol për të luajtur në procesin e paqes”, ka theksuar ajo.

Në një seancë në mars me sekretarin e përhershëm të Ministrisë së Jashtme, Philip Barton, ajo pyeti: “A mendoni se ne kemi qëndrimin e duhur ndaj Izraelit? Unë mendoj se nuk kemi arritur të jemi një mik kritik. Ne kemi një miqësi shumë të ngushtë dhe të rëndësishme të sigurisë, por ende nuk e kemi miratuar atë kritike”.

Po ashtu ka shtuar se e konsideron agjendën e qeverisë së Benjamin Netanyahut shqetësuese.

“Nëse jam e sinqertë, më duket gjithnjë e më shumë se arsyeja pse ne heshtim në Lindjen e Mesme është sepse nuk ka diplomaci në Instagram për t’u fituar. Nuk ka fitore të lehta”, ka theksuar ajo.

Vërejtjet e saj për nëpunësin më të lartë civil në Ministrinë e Jashtme erdhën gjashtë ditë pasi sekretari i jashtëm, James Cleverly, dhe homologu i tij izraelit, Eli Cohen, lëshuan një udhërrëfyes të vitit 2030 që thellon bashkëpunimin në të gjithë gjerësinë e marrëdhënieve Izrael-MB, duke përfshirë tregtinë, sigurinë kibernetike, kërkimin dhe zhvillimin, sigurinë, shëndetin, klimën.

Ai nuk i referohej zgjidhjes me dy shtete, thjesht duke premtuar se do të ndihmonte zhvillimin ekonomik palestinez.

Koha e publikimit të udhërrëfyesit ishte befasuese pasi Izraeli ishte në trazira për reformat gjyqësore të Netanyahut.

Kur Netanyahu shkoi në Londër disa ditë më vonë, Sunak shmangu një ngjarje të përbashkët shtypi në Downing Street me homologun e tij izraelit.

I përballur me akuzën se ai kishte ndjekur marrëveshje tregtare mbi paqen në Lindjen e Mesme, Cleverly ka thënë se ka shprehur vazhdimisht shqetësimin në emër të qeverisë, publikisht dhe privatisht, për zgjerimin e vendbanimeve izraelite.

Por i sfiduar në qershor nga anëtari i komitetit të punëve të jashtme Neil Coyle, ai u përgjigj duke thënë se “në disa raste ka pasur bisedime të avancuara mirë përmes diplomacisë”.

“Nëpërmjet diplomacisë, ne kemi parandaluar që ato zgjerime të ndodhin, ne nuk e arrijmë rrugën tonë në çdo rast, por diplomacia kështu funksionon”, ka shtuar sërish.

Provat e OKB-së vështirë se mbështesin pretendimin e Cleverly se Mbretëria e Bashkuar ka parandaluar zgjerimet që të ndodhin.

OKB vlerëson se 670 mijë qytetarë izraelitë jetojnë në 130 vendbanime të paligjshme në Bregun Perëndimor dhe Jerusalemin Lindor, dhe këtë vit kishte vendosur tashmë një rekord të të gjitha kohërave për ndërtimin e vendbanimeve në Bregun Perëndimor.

Që nga janari, Izraeli ka avancuar 12 mijë e 855 njësi banimi të kolonëve në Bregun Perëndimor, sipas OJQ-së Peace Now – numri më i lartë që grupi ka regjistruar që kur filloi të gjurmonte një aktivitet të tillë në vitin 2012.

Një ish-ambasador i Mbretërisë së Bashkuar argumenton se vizita e Cleverly në Izrael në shtator ishte një shans i humbur për të kritikuar vendbanimet ilegale dhe kërcënimin që ato paraqesin për mbijetesën e zgjidhjes me dy shtete.

Në një fjalim të gjatë më 12 shtator në një konferencë kundër terrorizmit në Herzliya, Izrael, Cleverly bëri një thirrje të qartë për të dyja palët që të angazhoheshin për një zgjidhje me dy shtete.

Por më pas iu referua “shumë zhvillimeve të mrekullueshme dhe pozitive në këtë rajon” me të cilin ai nënkuptonte normalizimin mes shteteve arabe dhe Izraelit.

Përballë realitetit të vendbanimeve gjithnjë e më të paligjshme, ai siguroi 1.5 milionë paund për të ndihmuar viktimat e dhunës së kolonëve.

Dhe në fjalimin e tij ka përgëzuar “ndërmarrjen e Izraelit për veprime ligjore kundër atyre kolonëve që kanë ushtruar dhunë”.

Sakaq, ende po bëhen thirrje që Sunak të sinjalizojë energji të re për çështjen palestineze duke emëruar Lordin Hague, një ish-sekretar i jashtëm, ose Alistair Burt, një ish-ministër i respektuar i Lindjes së Mesme, si të dërguar special.

Ata që e njohin mirë Cleverly-n thonë se ai është thellësisht i tmerruar nga humbja e jetëve, por ndan dëshirën e Izraelit për ta parë Hamasin të shkatërruar politikisht.

Kështu që ai nuk mund të rigrupohet për të përsëritur barbarinë.

Ai tashmë është thellësisht i angazhuar diplomatikisht.

Por hetimi mund të rezultojë i pakëndshëm nëse Ministrisë së Jashtme i kërkohet të tregojë se si afërsia e deklaruar e Britanisë me Izraelin është përdorur për të siguruar paqen dhe jo vetëm fitimin.

Shkrim nga Patrick Wintour për “The Guardian”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore