Lajme

Mbretëresha Elizabeth II: Një jetë në foto


Mbretëresha Elizabeth II ka ndërruar jetë në moshën 96-vjeçare pas një mbretërimi 70-vjeçar.

Princesha Elizabeth në moshën 2 vjeçare në vitin 1928. | AFP/Getty Images

 

Princesha Elizabeth (djathtas) dhe motra e saj më e vogël Princesha Margaret (majtas) në 1933. | AFP/Getty Images
Familja mbretërore në ballkonin e Pallatit Buckingham në 1937, pas kurorëzimit të Mbretit George VI. | AFP/Getty Images
Princesha Elizabeth martohet me Filipin, Dukën e Edinburgut në 1947. | AFP/Getty Images
Çifti mbretëror me fëmijët e tyre, Princi Charles (M) dhe Princesha Anne (D), 1951. | AFP/Getty Images
Mbretëresha Elizabeth II zbret nga avioni në të mbërritur në Aeroportin e Londrës nga Kenia pas vdekjes së babait të saj Mbretit George VI në 1952. | Popperfoto/Getty Images
Mbretëresha Elizabeth II bën transmetimin e saj të parë të Krishtlindjeve për kombin nga Shtëpia Sandringham në 1952. | Fox Photos/Hulton Archive/Getty Images

 

Mbretëresha Elizabeth II në ditën e kurorëzimit të saj, 2 qershor 1953. | AFP/Getty Images
Nga e majta në të djathtë: Princesha Anne, Princi Edward, Earl of Wessex, në karrocën e tij, Mbretëresha Elizabeth II, Princi Charles, Princi i Uellsit, Princi Philip, Duka i Edinburgut, Princi Andrew, Duka i Jorkut, në vitin 1965. | AFP/Getty Images
Ceremonia e “The Trooping the Color” në 1971. | Steve Wood/Daily Express/Hulton Archive/Getty Images
Mbretëresha Elizabeth II gjatë një shëtitjeje për të përkujtuar jubileun e saj të argjendtë në 1977. | Evening Standard/Arkivi Hulton/Getty Images
Princesha Diana (në mes) mban Princin William pas pagëzimit të tij në 1982, e rrethuar nga mbretëresha (djathtas) dhe nëna mbretëreshë (majtas) | PA/AFP/Getty Images
Mbretëresha mbajti fjalimin e saj “annus horribilis” në 1992, vit në të cilin u publikuan kujtimet e princeshës Diana dhe shpërtheu një zjarr në Kështjellën Windsor. | Tim Graham Photo Library via Getty Images
Mbretëresha Elizabeth II merr pjesë në funeralin e Dianës, princeshës së Uellsit, në 1997. | Peter Turnley/Corbis/VCG Getty Images
Nëna e mbretëreshës u bën me dorë njerëzve përkrah Mbretëreshës Elizabeth II në ballkonin e Pallatit Buckingham në ditëlindjen e saj të 100-të, më 4 gusht 2000. | Gerry Penny/AFP Getty Images
Mbretëresha Elizabeth II udhëton në karrocën Golden State gjatë paradës së saj të Jubileut të Artë më 4 qershor 2002. | Georges De Keerle/Getty Images
Mbretëresha Elizabeth II dhe bashkëshorti i saj, Duka i Edinburgut, shënuan përvjetorin e martesës së tyre në 2007. | Pool photo by Fiona Hanson/AFP via Getty Images
Mbretëresha dhe anëtarët e tjerë të familjes mbretërore marrin pjesë në ceremoninë e dasmës së Princit William dhe nuses së tij Catherine Middleton në Westminster Abbey më 29 prill 2011. | Pool photo by Dominic Lipinski/Getty Images
Mbretëresha Elizabeth II largohet nga Katedralja e Shën Palit pas një shërbimi kombëtar falënderimi për Jubileun e saj Diamanti në 2012. | Ian Kington/AFP Getty Images
Mbretëresha Elizabeth II regjistroi një mesazh për ditën e Krishtlindjes. Kjo foto është bërë pas xhirimit në vitin 2018 në dhomën e White Drawing Room në Pallatin Buckingham. | Pool photo by John Stillwell/Getty Images
Mbretëresha Elizabeth II ulet e vetme teksa vendoset arkivoli i Princit Philip, dukës së Edinburgut gjatë funeralit të tij në Kishën e Shën Gjergjit, Kalaja Windsor më 17 prill 2021.| Pool photo by John Stillwell/Getty Images
Mbretëresha Elizabeth II shikon nga ballkoni i Pallatit Buckingham gjatë paradës së “Trooping the Color” për festimet e saj të Jubileut Platinum në 2022. | Pool photo by Jonathan Brady/Getty Images
Princi Charles, Princi i Uellsit, Mbretëresha Elizabeth II dhe Princi George i Kembrixhit qëndrojnë në ballkonin e Pallatit Buckingham gjatë festimeve të Jubileut të Platinumit në 2022. | Pool photo by Frank Augstein/Getty Images

 

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore