Familja

Mbretëresha Camilla kthehet në detyrat mbretërore pas pushimit të Pashkëve dhe festimit të përvjetorit me Mbretin Charles


Mbretëresha Camilla i është rikthyer punës mbretërore për një çështje të rëndësishme pasi ka festuar disa raste të veçanta me mbretin Charles.

Më 16 prill, Mbretëresha, 76 vjeçe, u takua me një grup përfaqësuesish të rinj nga “Changemakers”, një grup rinor i “SafeLives”, për një diskutim në dhomën e muzikës të Pallatit Buckingham.

Mbretëresha Camilla ka qenë një mbrojtëse e “SafeLives” që nga viti 2020 dhe mbështet aktivisht bamirësinë kombëtare të dedikuar për t’i dhënë fund abuzimit në familje.

Ajo foli drejtpërdrejt me Ndryshuesit e rinj, të cilët variojnë nga mosha 14 deri në 20 vjeç. Grupi punon për të ndihmuar në drejtimin e përgjigjes së “SafeLives” ndaj problemeve me të cilat përballen të rinjtë me theks në promovimin e marrëdhënieve të shëndetshme.

“The Changemakers” i treguan familjes mbretërore për iniciativat dhe idetë e tyre më të fundit në një bisedë që iu bashkuan drejtuesit e “SafeLives”, Ellen Miller dhe Isabel Boyer, shkruan People, transmeton AlbanianPost.

“Një bisedë fantastike, energjike në Pallat sot”, tha njoftimi i “SafeLives” në X pas takimit.

“Mbretëresha është e përkushtuar të na ndihmojë të ndalojmë abuzimin përpara se të fillojë. Me mbështetjen e vazhdueshme të Madhërisë së Saj, Ndryshuesit tanë të shkëlqyer do të vazhdojnë të përforcojnë zërat e rinj dhe të bëjnë ndryshime domethënëse për brezin e ardhshëm”, shtoi njoftimi.

Mbretëresha Camilla e ka bërë prej kohësh mbështetjen e viktimave të përdhunimit, dhunës në familje dhe abuzimit seksual një prioritet kyç të punës së saj publike.

Dalja e fundit e mbretëreshës në pallat shënon rikthimin e saj në punë pas përvjetorit të 19-të të martesës me Mbretin Charles dhe paraqitjen e tyre në kishë të dielën e Pashkëve.

Çifti mbretëror festoi 19-vjetorin e martesës më 9 prill dhe bëri një udhëtim për disa ditë në Birkhall, shtëpinë e tyre në malësitë skoceze.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore