Lajme

Mbetjet njerëzore, në valixhet e blera në ankand në Zelandën e Re


Policia po heton pasi u thirr në raportet se mbetjet njerëzore u gjetën në valixhe të blera në një ankand në një depo në Zelandën e Re.

Kuptohet se mbetjet u gjetën në sende brenda një kontejneri magazinimi që një familje kishte blerë dhe se policia mund të merrej me grupe të shumta mbetjesh, raportoi “Newshub”.

Policia ka nisur hetimet për vrasje dhe po punon për identifikimin e eshtrave. Policia nuk beson se familja është e përfshirë në ngjarje.

Banorët e një shtëpie në Auckland thirrën policinë kur zbuluan mbetjet pasi ata “sjellën pronën e pazotë në adresën e tyre”, tha DI Tofilau Faamanuia Vaaelua.

Policia nuk do të komentonte më tej, duke thënë vetëm se një pas vdekjes ishte në proces.

“Ne vlerësojmë se ka një interes të rëndësishëm publik për atë që ka ndodhur, megjithatë duke pasur parasysh natyrën e zbulimit, ka ende një numër hetimesh për t’u kryer”, tha Faamanuia Vaaelua.

“Prioritet për policinë është konfirmimi i identifikimit të të ndjerit në mënyrë që të mund të përcaktohen rrethanat e plota pas zbulimit”.

“Kjo do të çojë gjithashtu në këshillimin e të afërmve. Duke pasur parasysh natyrën e zbulimit, kjo mund të marrë pak kohë”.

Nuk kishte asnjë rrezik të menjëhershëm për publikun, tha ai.

Një fqinj i tha “Newshub”: “Më vjen keq për familjen, sepse ata nuk kanë asnjë lidhje me të. Është pak e padrejtë, vëlla. Është e tmerrshme.”

Faqja e lajmeve “Stuff” raportoi se fqinjët e tjerë kishin vënë re një “erë të keqe” që vinte nga prona të enjten, pak para se policia të mbërrinte.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore