Shqipëria

Mbeten të larta vdekjet nga COVID-19 në Shqipëri, rastet në rritje


Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka raportuar se në 24 orët e fundit janë regjistruar shtatë fatalitete nga COVID-19.

Ndërkaq shifra e infektimeve të reja nga COVID-19 ka qenë në 1 mijë e 824.

Gjithsej, sipas shifrave të ministrisë janë kryer 3 mijë e 667 testime.

Në ditët e fundit, shifrat e infektimeve pësuan një rritje të madhe për shkak të qarkullimit të variantit të ri Omicron.

Aktualisht, në spitalet COVID po marrin trajtim 129 pacientë, nga të cilët 14 janë në gjendje më të rënduar.

Nga ana tjetër, janë shëruar 1 mijë e 824 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u ka bёrё apel qytetarëve për t’u vaksinuar, me qendrat shëndetësore dhe pikat e vaksinimit që po ofrojnë shërbimin kudo në vend.

Tashmë ka nisur dhe procesi i vaksinimit për fëmijët mbi 12 vjeç. Si, dhe marrja e dozës së tretë për të gjithë qytetarët +18 vjeç që kanë kaluar gjashtë muaj nga kryerja e dozës së dytë të vaksinës.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore