Sport

Mbappe, thirrje të rinjve francezë të dalin dhe të votojnë për të mposhtur ekstremistët


Kylian Mbappe e ka gjetur veten në qendër të trazirave politike të vendit të tij në prag të ndeshjes hapëse të Francës në Euro 2024, duke i përshkruar ngjarjet në shtëpi si një moment kyç për historinë franceze.

Pyetjet e zakonshme në lidhje me sfidën që Austria mund të paraqesë në ndeshjen e Grupit D në Duseldorf u rrëzuan në konferencën e medias para ndeshjes me Mbappe që foli hapur për frikën e tij, duke thënë se situata në Francë “ishte e tmerrshme”.

“Kjo është një ngjarje e paparë kurrë më parë”, tha Mbappe.

“Dhe kjo është arsyeja pse unë dua të flas me të gjithë popullin francez, por edhe me të rinjtë. Ne jemi një brez që mund të bëjmë një ndryshim. Ne shohim se ekstremet po trokasin në derën e pushtetit dhe ne kemi mundësinë të formësojmë të ardhmen e vendit tonë”.

Të shtunën, federata franceze e futbollit bëri thirrje që të respektohet neutraliteti i ekipit kombëtar dhe që Les Bleus të mos politizohet pas njoftimit tronditës të presidentit Emmanuel Macron një javë më parë për të thirrur zgjedhjet e parakohshme parlamentare pasi ai u mposht në votimin evropian nga Marine Le Pen.

Lëvizja e zhyti Francën në pasiguri politike dhe ka tronditur tregjet financiare.

Sondazhet e opinionit parashikojnë se Tubimi Kombëtar i ekstremit të djathtë (RN) mund të kryesojë për herë të parë votat e 30 qershorit dhe 7 korrikut, por mund të mos ketë një shumicë absolute për të qeverisur i vetëm.

Ndërsa hodhi poshtë çdo presion dhe përdorim politik të ekipit kombëtar, federata franceze tha se lojtarët ishin të lirë të shprehnin pikëpamjet e tyre.

Sulmuesi Marcus Thuram u kërkoi njerëzve të “luftonin çdo ditë” për të parandaluar RN të fitonte pushtet, dhe Mbappe e trajtoi situatën si urgjente.

UEFA ka rregulla të forta kundër skuadrave apo lojtarëve që bëjnë deklarata politike, por Mbappe nuk e përjashtoi këtë të hënën, megjithëse tha se ata nuk donin të vidhnin vëmendjen.

“Të gjithëve u intereson. Të gjithë e kuptojnë situatën në Francë. Ka disa njerëz që ndihen më rehat duke thënë diçka dhe duke folur”, tha 25-vjeçari.

“Ne duam të mbrojmë të gjithë lojtarët tanë dhe padyshim të mbrojmë ekipin francez. Por ne kemi menduar për këtë dhe mendoj se do të bëjmë diçka. Kështu që mbajini sytë hapur”.

“Njerëzit thonë të mos përzieni futbollin dhe politikën, por këtu po flasim për një situatë që është vërtet e rëndësishme, më e rëndësishme se loja. Situata në vendin tonë është e rëndë dhe ne duhet të veprojmë”.

Trajneri Didier Deschamps tha se ai i respektonte lojtarët e tij drejt pikëpamjeve të tyre politike.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore