Lajme

Mashtrimet seksuale përmes internetit rrisin mendimet për vetëvrasje në Indi


Shyam, një shofer kamioni në qytetin Prayagraj të Indisë veriore, nuk kishte kryer marrëdhënie me gruan e tij shtatzënë për gjashtë muaj, kur pa një reklamë në aplikacionin e mesazheve Telegram që premtonte se do t’i bënte realitet fantazitë e tij.

44 vjeçari ishte i impresionuar nga reklama dhe ndoqi me padurim një lidhje në një faqe interneti me temë rozë, ku iu kërkua të paguante një tarifë regjistrimi prej 48.28 dollarë.

Shyam bëri pagesën në bankën e tij lokale dhe u kthye në shtëpi i ngazëllyer për të hyrë në faqen e internetit, vetëm për t’u kërkuar të paguante një shtesë prej 72. 44 dollarë për çdo seancë të seksit kibernetik. Ai e pagoi shumën dhe iu tha të priste për një videotelefonatë gjatë 24 orëve të ardhshme.

Disa orë më vonë, Shyam mori një telefonatë video nga një numër i panjohur. Duke hequr këmishën, Shyam qëndroi para kamerës së telefonit të tij dhe u përgjigj. Pas disa sekondash, në ekran u shfaq një e re e zhveshur, e cila prekte veten. Më pas telefonata u ndërpre.

Ndërsa Shyam u përpoq të kuptonte se çfarë kishte ndodhur, ai mori një mesazh WhatsApp nga i njëjti numër së bashku me një regjistrim të video-telefonatës. Mesazhi erdhi me një kërcënim: depozitoni 181 dollarë në këtë llogari bankare brenda 24 orëve ose kjo video do të bëhet virale.

Shyam vlerësoi se do t’i duheshin 10-12 muaj për të kursyer atë shumë me pagën e tij mujore prej 241 dollarë, e cila mezi mjafton për të mbajtur familjen e tij prej katër anëtarësh.

“Lehtësimi im ishte jetëshkurtër pasi pagesa u pasua nga telefonata dhe mesazhe SMS që më shantazhonin të depozitoja 362.14 dollarë të cilën përfundimisht e bëra duke marrë hua nga miqtë”.

Shyam është një nga numri në rritje i viktimave të seksit online në Indi.

Dikur një fenomen i lidhur me figurat publike në Bollywood dhe politikë, mashtrime të tilla janë bërë më të përhapura në të gjitha shtresat e shoqërisë indiane krahas rritjes së kudondodhur të telefonave inteligjentë dhe internetit të shpejtë.

Një total prej 13 mijë e 196 prej këtyre rasteve u regjistruan sipas seksionit 67 të Aktit të Teknologjisë së Informacionit, 2000, i cili penalizon publikimin ose shpërndarjen e materialeve të turpshme në formë elektronike.

Shumë ekspertë besojnë se shpërdorimi në internet është shumë i nën-raportuar për shkak të kufizimeve në mbledhjen e të dhënave dhe stigmës sociale që vjen përpara.

India ka më shumë se 932 milionë përdorues të internetit, më shumë se çdo vend tjetër përveç Kinës, sipas Statista. Statista vlerëson se kjo shifër do të rritet në më shumë se 1.5 miliardë deri në vitin 2040.

Njerëzit të cilët janë të vetmuar ose të mbërthyer në marrëdhënie pa seks, të rinjtë në moshë madhore të dëshpëruar për të humbur virgjërinë e tyre dhe të moshuarit pa rrugëdalje për dëshirat janë ndër ata që janë të cenueshëm ndaj seksit.

Mashtruesit zakonisht përdorin persona të rremë për të synuar viktimat e tyre përmes mediave sociale, aplikacioneve për takime, mesazheve me tekst të padëshiruar dhe reklamave në internet.

Mashtrimi shpesh fillon me një kërkesë miqësie ose mesazh nga një profil i rremë i një femre tërheqëse. Shokët e objektivave të mundshëm gjithashtu kontaktohen shpesh për t’i përdorur për shantazhin eventual. Përpara se mashtruesit t’i afrohen objektivit të tyre, profili i tyre në rrjetet sociale mund të ekzaminohet për prova.

Për mashtruesit e mundshëm në rajone të pazhvilluara si Mewat, ku shkalla e analfabetizmit është më shumë se 30 për qind, ndërtimi i një faqe interneti të tërë mund të jetë i vështirë dhe kërkon kohë.

Thirrja e një objektivi direkt përmes WhatsApp ose angazhimi i tyre në mediat sociale është shpesh më tërheqës.

Sipas një studimi nga Sophos, një firmë e sigurisë kibernetike në Mbretërinë e Bashkuar, pothuajse gjysmë milioni dollarë fitime u krijuan nga mesazhet e spam-it të sekstorimit vetëm midis 1 shtatorit 2019 dhe 31 janarit 2020. India u identifikua si burimi i 3.73 për qind të mesazheve, më shumë se çdo vend tjetër përveç Vietnamit, Brazilit, Argjentinës dhe Koresë së Jugut.

Disa mashtrues dihet se imitojnë policinë për të nxjerrë para nga viktimat e tyre.

“Lojë psikologjike”

Mukesh Choudhary, një konsulent për krimin kibernetik për Policinë e Jaipurit, tha se mashtruesit përfitojnë nga frika e ekzagjeruar e viktimave, si dhe nga injoranca e tyre ndaj ligjeve kibernetike të Indisë, të cilat lejojnë autoritetet të heqin materiale të turpshme nga interneti.

“Frika nga përhapja e videove është një lojë psikologjike sepse videot postohen shumë rrallë në internet sepse nëse ndodh, ato mund të ndëshkohen sipas nenit 67 të Aktit të Teknologjisë së Informacionit, 2000, i cili penalizon publikimin ose shpërndarjen e materialeve të turpshme në formë elektronike”, tha Choudhary.

“Këto nuk janë video private të një personi të famshëm dhe as nuk kanë një kanal në YouTube me miliona abonentë për t’i bërë ato virale. Duke përdorur stigmën, frikën dhe keqinformimin, ata luajnë me mendjen e viktimës”.

Akuzat ngrihen vetëm në rreth një të tretën e rasteve të raportuara të krimit kibernetik, sipas të dhënave të NCRB. Disa ekspertë besojnë se apatia e policisë dhe mungesa e burimeve të trajnuara dhe mjeko-ligjore janë faktorë kyç në shkallën e ulët të ndjekjes penale.

Ndërsa krimi kibernetik po evoluon me shpejtësi për shkak të përparimeve në teknologji, ligji përkatës është gati 20 vjeç dhe është ndryshuar vetëm një herë.

Krimi kibernetik

“Dënimet duhet të jenë të ashpra në mënyrë që të reduktohen krime të tilla”, tha për “Al Jazeera” Shashank Tiwari, një avokat i gjykatës së lartë në shtetin qendror të Madhya Pradesh, i specializuar në rastet e krimit kibernetik.

Si një krim pa kufij, krimi kibernetik shtron gjithashtu çështje juridiksioni.

Ekspertët e krimit kibernetik thonë se nëse India do të shmangë shndërrimin në një vatër të seksit, vendi duhet të reformojë ligjin, të modernizojë sistemin e tij të policisë dhe të heqë turpin shoqëror që lidhet me seksin.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore