Lajme

Masakra në Dagestan, dështimi i ri i shërbimeve ruse kundër islamistëve – Dhe Moska po tregon tashmë me gisht Ukrainën dhe NATO-n


Më 6 dhjetor 2017, gjatë vizitës në Siri, Putin deklaroi fitoren totale të Rusisë ndaj ISIS. Me grupin Wagner që triumfonte në Siri dhe Kremlinin që po bekonte veprimet e tij të fshehta, Moska ishte e bindur se ISIS nuk ekzistonte më efektivisht si kërcënim.

Dhe Putini e tha këtë.

Ndoshta kjo është arsyeja pse ai e ka të pamundur të kuptojë se në Moskë në mars, në Sallën Crocus, ndodhi një masakër nga ISIS, dhe se tani – në Dagestan – ka pasur një sulm të dyfishtë nga terrorizmi islamik.

Më shumë se 15 oficerë policie dhe disa civilë (të paktën pesë, përfshirë kryepriftin Nikolai Kotelnikov, i cili shërbeu në Kishën Ortodokse të Derbent për më shumë se 40 vjet) u vranë në sulmet, 16 persona u shtruan në spital, trembëdhjetë oficerë policie dhe tre civilë. Gjashtë terroristë u vranë: katër në Makhachkala dhe dy në Derbent.

Por ka një detaj veçanërisht të urryer për Putinin: tre militantët e vrarë u identifikuan si djemtë dhe nipi i kreut të distriktit republikan të Sergokalinsky, një nga bosët e “Rusisë së Bashkuar” (partia e Putinit) në Dagestan, Magomed Omarov.

Ndoshta do të jetë më e vështirë për të hedhur fajin mbi Ukrainën, por regjimi i Moskës po kërkon në mënyrë të pashmangshme lidhjen me “plumbin ukrainas” të zakonshëm. Kreu i Republikës së Dagestanit Sergei Melikov në fjalimin e tij të mbrëmjes deklaroi se pas ngjarjeve në Dagestan janë të njëjtat forca që çuan në luftën në Ukrainë: “Sot ne të gjithë u ndjemë edhe një herë pjesëmarrës në ngjarjet që po ndodhin kudo.

Më parë, pjesëmarrës në këto ngjarje ishin në masë më të madhe ata që morën pjesë në operacionin special ushtarak, të cilët mbrojtën vendin tonë në kufijtë e vijës së rezistencës luftarake. Por ne duhet të kuptojmë se lufta vjen në shtëpinë tonë.

E kemi dëgjuar edhe më parë, por sot e gjejmë veten përballë kësaj lufte”. Deputeti i Dumës së Dagestanit, Magomed Gadzhiev, shkoi më tej duke denoncuar shërbimet sekrete të Ukrainës dhe vendet e NATO-s që qëndronin pas sulmit. Melikov mendon (e tha shprehimisht) se militantët janë trajnuar “edhe nga jashtë”.

Autoritetet ruse bënë diçka të ngjashme gjatë masakrave antisemite në Dagestan dhe Makhachkala në tetor të vitit të kaluar. Problemi është se Rusia e Putinit, në luftë nga jashtë, është gjithashtu e rrënuar nga një luftë e brendshme, dhe FSB tashmë ka përfunduar sërish në gjyq, për këtë arsye: ky është sulmi i tretë i islamistëve që nga fillimi i vitit në Rusi në mars Salla Crocus, dhe më 16 qershor një pengmarrje në një qendër paraburgimi në Rostov-on-Don.

Tani një sulm ndaj kishave ortodokse, sinagogave dhe një poste të policisë së trafikut në Dagestan (në kufirin me Abkhazinë).

Shërbimet sekrete duken krejtësisht të paaftë për të menaxhuar trazirat e brendshme të një vendi të dobësuar edhe brenda kufijve të tij nga lufta. Televizioni shtetëror rus (i cili kurrë nuk bën asgjë që Putini nuk dëshiron) transmetoi detajet e një takimi që u zhvillua në Dagestan për të diskutuar “masat anti-terroriste”: disa orë më vonë filluan sulmet në kishë dhe sinagogë: “Kjo javën, të mërkurën, në Makhachkala u diskutuan çështje që lidhen me sigurinë kundër terrorizmit.

Takimi në Makhachkala u kryesua nga Zëvendës Drejtori i FSB-së ruse dhe nënkryetari i Komitetit Kombëtar Anti-Terrorizëm Igor Sirotkin.

Morën pjesë kreu i Dagestanit Sergei Melikhov, forcat e sigurisë dhe zyrtarët.” dukej si një aktakuzë e qartë.

Sergej Beseda, kreu i Shërbimit të 5-të, Shërbimit Operativ të Informacionit dhe Marrëdhënieve Ndërkombëtare të FSB-së, i cili menaxhon agjentët në vendet ish-sovjetike dhe në këtë cilësi kishte për detyrë të ofronte mbështetje dhe informacion të saktë për gjendjen e Ukrainës (por edhe republikat Kaukaziane) para pushtimit rus të vitit 2022. Ka nga ata që thonë se Putini e hoqi qafe, edhe sikur të kenë kaluar dy vjet, dhe ndoshta Beseda thjesht ka dalë në pension.

Por një tjetër që do të dalë në pension, rastësisht, është Alexei Sedov, kreu i shërbimit të dytë të FSB-së (sigurimi politik dhe kundër terrorizmit), i cili mbush 70 vjeç në gusht dhe ka qenë krejtësisht i paaftë për të parandaluar/menaxhuar sulme terroriste të brendshme.

Problemi (për Putinin) është se kjo gardë e vjetër e paaftë ose e paaftë e shërbimeve sekrete vjen nga KGB-ja dhe është krejtësisht Putiniane (përfshirë kreun e FSB Bortnikov), ndërsa pasardhësi më i mundshëm i Bortnikov, Sergey Korolev, i përket plotësisht një niveli të lartë.

Dhe kështu Putini e gjen veten në një dilemë: të likuidojë njerëz besnikë, por të paaftë, apo të mbështetet në kapërcimin drejt së panjohurës, me rrezikun e Korolevit dhe njohuritë e tij të gjera brenda botës së krimit të organizuar rus?

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore