Lajme

Marsi i lashtë mund të ketë qenë i mbushur me organizma mikroskopikë


Shkencëtarët francezë kanë raportuar se Marsi i lashtë mund të ketë pasur një mjedis të aftë për të strehuar një botë nëntokësore të mbushur me organizma mikroskopikë.

Por këto forma të thjeshta të jetës, nëse do të ekzistonin, do të kishin ndryshuar aq thellë atmosferën saqë do të shkaktonin një Epokë të Akullnajave Marsiane.

Gjetjet ofrojnë një pamje të zymtë të rrugëve të kozmosit.

Rezultatet “janë pak të zymta, por janë edhe shumë stimuluese, na sfidojnë të rimendojmë mënyrën se si ndërvepron një biosferë dhe planeti i saj”, ka thënë autori i studimit Boris Sauterey.

Ekipi përdori modele klimatike dhe terreni për të vlerësuar banueshmërinë e kores së Marsit katër miliardë vjet më parë, kur planeti i kuq mendohej të ishte i mbushur me ujë dhe shumë më mikpritës se sot.

Ata kanë supozuar se mikrobet që gëlltisin hidrogjen dhe prodhojnë metan mund të kenë lulëzuar vetëm nën sipërfaqe në atë kohë, me disa inç papastërti për t’i mbrojtur nga rrezatimi i ashpër që hyn.

Klima me sa duket e lagësht dhe e ngrohtë e Marsit të hershëm do të ishte rrezikuar nga aq shumë hidrogjen që thithej nga atmosfera e hollë dhe e pasur me dioksid karboni, sipas Sauterey.

Teksa temperaturat u ulën me gati -200 gradë Celsius, çdo organizëm afër sipërfaqes ndoshta do të kishte shkuar më thellë në një përpjekje për të mbijetuar.

Në të kundërt, mikrobet në Tokë mund të kenë ndihmuar në ruajtjen e kushteve të buta, duke pasur parasysh atmosferën e dominuar nga azoti.

Studimi francez ka hetuar efektet klimatike të mikrobeve të mundshme kur atmosfera e Marsit dominohej nga dioksidi i karbonit dhe kështu nuk është i zbatueshëm për kohët e mëparshme.

Sipas ekipit, vendet më të mira për të kërkuar gjurmë e kësaj jete të kaluar përfshijnë kraterin e paeksploruar Hellas Planitia dhe kraterin Jezero në skajin veriperëndimor të Isidis Planitia.

Marrë nga “The Guardian”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore