Lajme

Marrëveshja për tavanin e borxhit amerikan është gati për votim në Kongres, thotë Joe Biden


Presidenti amerikan, Joe Biden, ka thënë se një marrëveshje dypartiake për të rritur tavanin e borxhit të SHBA-ve dhe për të shmangur një falimentim që afrohet me shpejtësi është gati për të kaluar në Kongres.

Ai bëri me dije të dielën se marrëveshja ishte një “kompromis”, ndërsa kryetari republikan i Dhomës së Përfaqësuesve, Kevin McCarthy, më parë e quajti atë “të denjë për popullin amerikan”.

Ata tani duhet të bindin anëtarët e Kongresit që ta miratojnë atë.

Marrëveshja e propozuar është rezultat i negociatave të gjata midis demokratëve dhe republikanëve.

Thesari kishte paralajmëruar se SHBA-ve do t’i mbaronin paratë më 5 qershor, pa një marrëveshje.

Amerika duhet të marrë hua për të financuar Qeverinë, sepse shpenzon më shumë se sa mbledh taksat.

Republikanët kanë kërkuar shkurtime të shpenzimeve në fusha të tilla si arsimi dhe programe të tjera sociale në këmbim të rritjes së kufirit të borxhit prej 31.4 trilion dollarësh.

Çfarë përfshihet në marrëveshje?

Marrëveshja e propozuar tani është publikuar në faqen e internetit të Kongresit.

Ajo parashikon që shpenzimet qeveritare jo-mbrojtëse do të mbahen kryesisht të pabarabarta për dy vjet dhe më pas do të rriten me 1% në 2025.

Nuk do të kishte ndryshime të mëdha në sigurimin shëndetësor të Medicaid dhe marrëveshja e propozuar financon plotësisht kujdesin mjekësor për veteranët.

Ligjet për lejet e energjisë duhet të riorganizohen për të përshpejtuar kohën e miratimit për projektet e reja – një reformë për të cilën republikanët kanë kërkuar.

Fondet e ndihmës Covid që nuk janë shpenzuar do të kthehen në marrëveshje, një tjetër kërkesë e bërë nga republikanët.

Ndryshime të caktuara në moshë janë propozuar për një program qeveritar që ofron ndihmë për blerjen e ushqimit për njerëzit me të ardhura të ulëta ose pa të ardhura.

Të shtunën vonë, erdhi lajmi për një marrëveshje paraprake – por u desh deri të dielën që negociatat të vazhdonin dhe ajo të finalizohej.

McCarthy të shtunën iu referua “uljeve historike të shpenzimeve, reformave konsekuente që do t’i nxjerrin njerëzit nga varfëria në fuqinë punëtore”.

“Nuk ka taksa të reja, nuk ka programe të reja qeveritare”, tha ai.

Por ai tani përballet me një sfidë për ta shtyrë atë në Dhomën e Përfaqësuesve, ku mund të kundërshtohet nga disa republikanë dhe demokratë. Të dielën, Përfaqësuesi Republikan Chip Roy i Texasit tha se ai dhe disa të tjerë “do të përpiqeshin” ta ndalonin kalimin e akordit.

Republikanët kontrollojnë Dhomën me 222 me 213, ndërsa Demokratët kontrollojnë Senatin me 51 me 49.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore