Lajme

Marrëveshja historike ushtarake SHBA-Japoni, një pakt i ri kundër Kinës


Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Japonia po përgatiten të shpallin forcimin më të madh të bashkëpunimit ushtarak që nga Lufta e Dytë Botërore.

Muajin e ardhshëm, presidenti amerikan Joe Biden dhe kryeministri japonez Fumio Kishida do të zbulojnë një plan për të ristrukturuar komandën ushtarake amerikane në Japoni në dritën e shqetësimeve të përbashkëta për Kinën.

Plani pritet të forcojë planifikimin operacional dhe stërvitjet ushtarake midis dy vendeve dhe njoftimi pritet të bëhet në Shtëpinë e Bardhë më 10 prill, kur Biden do të presë Kishida në një ngjarje formale.

Japonia është një aleat i ngushtë dhe një komponent kyç i strategjisë së SHBA-ve ndaj Kinës, Koresë së Veriut dhe çështjeve të tjera të sigurisë aziatike.

Washingtoni ka mbështetur fuqimisht nevojën për të forcuar bashkëpunimin ushtarak me Japoninë dhe aleatët e tjerë të mëdhenj aziatikë.

Më shumë se një vit më parë, Tokio u zotua të dyfishojë shpenzimet e mbrojtjes në 2% të prodhimit të brendshëm bruto dhe të prokurojë raketa të afta për të goditur anijet ose objektivat tokësore 1 mijë kilometra larg.

Kohët e fundit, Japonia e quajti zgjerimin e shpejtë ushtarak të Kinës një shqetësim serioz për vendin dhe komunitetin ndërkombëtar.

Në fund të vitit të kaluar, Tokio emëroi një zyrtar qeveritar si atasheun e mbrojtjes de facto të Tajvanit, duke forcuar lidhjet e sigurisë me Taipein në një lëvizje që mund të zemërojë Kinën, e cila pretendon sovranitetin mbi ishullin strategjik.

Japonia gjithashtu zemëroi Kinën në fillim të këtij viti duke uruar presidentin e ri të zgjedhur të Tajvanit, Lai Ching-te.

Tokio nuk ka marrëdhënie diplomatike zyrtare me Tajvanin, një parakusht për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike me Kinën.

Megjithatë, ka ndjekur lidhje më të ngushta me Taipein për shkak të afërsisë së Japonisë dhe lidhjeve historike me ishullin, aleancës së saj me SHBA-të, si dhe tensionet e fundit me Kinën.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore