Sport

Marrëveshja e Real Madrid-it me Dortmund-in për Belllingham është ‘e përfunduar’


Sipas lajmeve që dalin nga kryeqyteti spanjoll, një marrëveshje për Jude Bellingham për t’u bashkuar me Real Madrid-in është ‘e përfunduar’.

Sipas Jose Felix Diaz nga Marca, shefi i tyre reporter i Real Madridit, një marrëveshje për të marrë Jude Bellingham nga Borussia Dortmund në Real Madrid është afër.

Ata theksojnë se marrëveshja nuk është përfunduar, por se Manchester City dhe Liverpool tashmë kanë hequr dorë nga nënshkrimi i Bellingham, si pasojë e faktit se ai ka vendosur të luajë për Los Blancos.

Dortmundi dëshironte të merrte 140 milionë euro për Bellingham-in, por Los Blancos nuk do të shkojnë mbi 100-120 milionë euro që kanë lënë mënjanë për marrëveshjen. Logjikisht, tarifa do të ishte në skajin e sipërm të asaj shifre.

Bellingham gjithashtu ka të ngjarë të fitojë më pak se sa do të kishte në Premier League. Los Blancos dërgoi së fundmi një emisar në Gjermani për të bindur Bellinghamin se ndjekja në gjurmët e idhullit të tij Zinedine Zidane ishte zgjedhja e duhur.

Nënshkrimi me Bellingham do të përfaqësonte një nënshkrim të madh strategjik për Los Blancos, duke siguruar të ardhmen e mesfushës së tyre për pjesën më të mirë të dekadës së ardhshme, së bashku me Aurelien Tchouameni, Fede Valverde dhe Eduardo Camavinga. Ajo gjithashtu përforcon tërheqjen e tyre ndaj lojtarëve, pasi arriti të bindë Bellinghamin të mos kthehej në shtëpi në Angli, por në vend të kësaj në Los Blancos.

Mund të ketë një ndikim edhe te Luka Modric. Kroati ishte vendosur të nënshkruante një marrëveshje të re për të qëndruar me klubin, por nëse ai do të shpenzojë më shumë kohë në stol sesa jashtë saj – ai mund të mbështesë veten për të mbajtur vendin e tij – kjo mund të ndikojë në vendimin e tij në minutën e fundit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore