Lajme

Marina braziliane sekuestroi një rekord prej 3.6 tonë kokainë


Marina e Brazilit tha se sekuestroi 3.6 tonë kokainë në bordin e një anijeje në brigjet e shtetit verilindor të Pernambuco, në kapjen më të madhe të vetme detare të drogës në Brazil.

Në një deklaratë, marina tha se kapi një anije të vogël të përdorur për të transportuar njerëz dhe mallra përgjatë bregdetit, me pesë anëtarë të ekuipazhit, dhe po shkonte për në Afrikë.

Anija tërhoqi varkën patrulluese në portin e Recife-s, raporton Reuters.

Sekuestrimi pasoi një seri operacionesh detare për të luftuar trafikun e drogës në bregdet.

Sipas Marinës, që nga viti 2020 janë sekuestruar më shumë se 17 tonë kokainë, 4,3 tonë hashash, 695 tonë cigare, 113,34 tonë peshk, 14 tonë marihuanë dhe 3 mijë e 146 metra kub dru.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore