Sport

Marcelo – zëvendësuesi i Roberto Carlos, i cili po largohet nga Madridi si lojtari më i trofeshëm në klub


15 vjet pasi mbërriti në Real Madrid me një plan për të zëvendësuar Roberto Carlos-in, Marcelo do të largohet nga gjigantët evropianë si lojtari më i trofeshëm në historinë e klubit.

34-vjeçari kaloi Paco Gento-n, trofet e të cilit përfshinin gjashtë Kupa Evropiane në vitet 1950 dhe 1960.

Marcelo fitoi titullin e tij të gjashtë në La Liga muajin e kaluar dhe e ngriti trofeun e tij të 25 pas një suksesi të paharrueshëm, duke fituar trofeun e pestë në Ligën e Kampionëve.

Foto: AP

“Është një emocion i jashtëzakonshëm sepse është ndeshja ime e fundit në Real Madrid”, tha Marcelo pas asaj fitoreje 1-0 në Paris. “Largimi me një Champions League është një gëzim i madh. Nuk është një ditë e trishtuar”.

Pavarësisht se nuk u paraqit në finale, Marcelo luajti një rol të rëndësishëm si veteran, teksa Real-i mbylli një triumf të 14-të të Kupës Evropiane dhe më pas ngriti trofeun, përpara se të drejtonte festimet në Plaza de Cibeles të dielën.

Mbrojtësi i majtë veshi një flamur dhe një shall mbi perëndeshën në shatërvanin e Cybele, ku Reali feston tradicionalisht titujt me tifozët e tyre, përpara se të ngrejë trofeun lart përpara mijëra mbështetësve.

Foto: REUTERS/Marcelo Del Pozo

“Është një moment i mrekullueshëm në jetën time. Unë mbyll një cikël këtu, në klubin më të mirë në botë”, shtoi Marcelo, i cili tha se ëndërronte të ngrinte trofeun pasi zëvendësoi Sergio Ramos-in si kapiten këtë sezon.

“Sot nuk është një ditë trishtimi, por një ditë gëzimi sepse kemi fituar edhe një herë kampionatin më të madh në botë. Jam shumë krenare për veten time dhe familjen time. Kemi jetuar shumë netë magjike së bashku”.

“Unë ju them një gjë, e ardhmja e Madrid-it është shumë e mirë me lojtarët e rinj. Hala Madrid!”

Ish-presidenti Ramon Calderon e përshkroi Marcelon si një “perlë që gjysma e Evropës e donte” kur Real Madrid e bindi 19-vjeçarin t’i bashkohej nga Fluminense në janar të vitit 2007, duke shtuar se ai ishte gati të ndërhynte sa herë që Roberto Carlos të lëvizte.

Foto: Getty Images

Braziliani shpërthyes kishte qenë mbrojtësi i parë i majtë i skuadrës për një dekadë dhe ishte dikush që Marcelo e konsideronte idhull. “Për mua ai ishte Zot”. “Të vija në të njëjtin ekip me të dhe në të njëjtin pozicion, nuk mund ta besoja”, shtoi Marcelo.

Në ditën e tij të parë në Madrid, Marcelo kujton Carolos-in që iu afrua, duke i dhënë numrin e tij të telefonit dhe duke i thënë: “Nëse të duhet ndonjë gjë, më telefono”.

Roberto Carlos u largua për në Fenerbahce atë verë dhe që atëherë ka thënë se Marcelo u bë një lojtar më i mirë se ai.

Në të vërtetë, ai vazhdoi të bënte më shumë se 500 paraqitje për Realin – kryesisht si një mbrojtës i majtë sulmues por edhe si anësor – duke fituar jo vetëm La Ligën dhe Ligën e Kampionëve në mënyrë të përsëritur, por katër Kupa të Botës për Klube, tre Superkupa Evropiane, pesë Superkupat e Spanjës dhe dy herë Kupën e Mbretit.

Foto: Getty Images

Ai fitoi lëvdata jo vetëm nga bashkatdhetari dhe ish-shoku i skuadrës Roberto Carlos, por edhe nga mbrojtësi legjendar i Milan-it dhe Italisë, Paolo Maldini.

Dhe ndërsa koha e lojës së Marcelo-s u ul gjatë disa sezoneve të tij të fundit – ai luajti 18 herë në të gjitha garat këtë sezon – ish-mbrojtësi i Real Madrid-it Fernando Hierro tha se kapiteni mbeti një ndikim i rëndësishëm në ekip.

“Është e vërtetë që Marcelo është një lojtar që do të zëvendësonte Roberto Carlos, jo më pak, gjë që nuk ishte e lehtë”, shpjegoi Hierro. “Dhe sigurisht sot ai është lojtari më i trofeshëm i Real Madrid-it”.

“Marcelo është gjithmonë një lojtar shumë i veçantë. Ai sjell shumë gëzim, kreativitet në lojë dhe është një lojtar shumë i mirë për t’u parë – dhe ai është gjithashtu një djalë i mirë e shumë miqësor. Jam shumë i lumtur që ai është lojtari më i trofëshëm në historinë e klubit”.

Trajneri i Real-it, Carlo Ancelotti e ka përshkruar Marcelo-n si “një legjendë dhe mikun tim” – dhe mbrojtësi sugjeroi se mund të mos jetë hera e fundit që ai shihet në Bernabeu.

“Duhet të bëj diçka me këtë klub. Do të kthehem”, tha Marcelo. “Më ka mbetur pak futboll, por më pas do të kthehem – do të kthehem në Real Madrid një ditë”.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore