Lajme

Maqedonci: Kosova po përballet me kërcënime hibride – miratuam kurrikulën për luftimin e tyre


Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci.

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, ka bërë të ditur se është miratuar Kurrikula Trajnuese për Qendrën Shtetërore Trajnuese për Siguri Kibernetike.

Maqedonci, përmes një shkrimi në rrjetin social ‘Facebook’, ka sqaruar qëllimet e kësaj kurrikule.

“Miratimi i kësaj kurrikule është një hap i rëndësishëm për luftimin e sulmeve dhe kërcënimeve hibride me të cilat tani është duke u përballur Kosova dhe vendet tjera të rajonit dhe më gjerë”.

“Falënderoj Ambasadën Britanike, DCAF dhe gjithë përfaqësuesit e institucioneve të cilët kanë dhënë kontribut në hartimin e kurrikulës”, ka shkruar ai.

Në vitin 2022, edhe institucionet e Kosovës u goditën nga sulmet kibernetike.

Ndërsa sulmi sipas Qeverisë së Kosovës – erdhi nga jashtë dhe si target ka pasur IP-në në të cilën kanë qenë të publikuar disa ueb-faqe të institucioneve.

Për t’i evituar sulmet eventuale në të ardhmen, Mentor Hoxhaj, udhëheqës i CyberSecurity and Privacy, kishte kërkuar ngritje të kapaciteteve njerëzore dhe teknike, por edhe testim të sistemeve.

Në vitin 2022, edhe Shqipëria u godit nga një sulm kibernetik i përmasave të mëdha, ku për arsye të sigurisë u mbyllën të gjithë adresat qeveritare dhe të tilla mbetën për disa ditë.

Një sulm masiv kibernetik kishte goditur edhe shtetin fqinj të Malit të Zi gjatë muajit gusht të 2022-ës, ku sipas të dhënave paraprake mësohet se infrastruktura e informacionit së qeverisë malazeze ka rënë pre e kësaj goditjeje nga hacker-ë ende të paidentifikuar.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore