Sport

Manuel Neuer futet në librat e historisë së Champions League


Manuel Neuer

Falë fitores 1-0 kundër Arsenal-it, Bayern Munich-u është në gjysmëfinale të Champions League. Manuel Neuer për herë të 58-të ka mbetur pa pësuar gol në një ndeshje të klasit të lartë. 38-vjeçari ka kaluar legjendën spanjolle, Iker Casillas dhe ka vendosur një rekord të ri.

Për Neuer, fitorja 1-0 kundër Arsenal-it ishte ndeshja e tij e 138-të në Champions League. Për herë të 58-të, portieri 38-vjeçar i Bayern-it nuk pësoi gol në një ndeshje në ligën elitare evropiane.

Kjo do të thotë se portieri i Kombëtares gjermane tani është portieri që ka mbajtur më shumë portën të pastër në kompeticion, duke tejkaluar legjendën spanjolle Casillas.

Kampioni i botës 2010 festoi sukses të madh në nivel kombëtar dhe ndërkombëtar, veçanërisht me Real Madrid-in. Portieri i rregullt për një kohë të gjatë i madrilenëve ishte në fushë gjithsej 177 herë në Champions League për Real-in dhe Porto-n.

Pas tij në renditje është portieri italian, Gianluigi Buffon, i cili ka mbajtur gjithsej 52 porta të pastra.

Falë hyrjes së Bayern-it në gjysmëfinale, Neuer mund të zgjasë më tej epërsinë e tij ndaj Casillas, Buffon dhe të tjerëve këtë sezon. Nëse gjërat shkojnë në mënyrë optimale për ish-lojtarin e Schalke-s, ai mund të zgjasë rekordin e tij në 61 porta të pastra në Champions League.

Për ta bërë këtë, megjithatë, Mynihu do të duhej të mbante portën e pastër si në gjysmëfinale ashtu edhe në finale.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore