Sport

Manovra e Pagave te Juventus, kush janë lojtarët që rrezikojnë pezullimin


Photo: Isabella Bonotto/AFP

“Manovra e pagave” për të cilën prokurori i FIGC (Federata italiane e Futbollit) ka hapur tashmë një dosje për të sqaruar llogaritë e Juventus-it, mund të shkaktojë probleme edhe për klubet që nuk kanë asnjë lidhje me këtë procedurë, por që përfshijnë lojtarë në radhët e tyre, të cilët në atë kohë ishin anëtarë të “Zonjës së Vjetër”.

Siç raporton “La Repubblica”, lista është mjaft e gjatë dhe përmban disa futbollistë të shquar nga klube në mbarë Italinë dhe në mbarë Evropën.

Pjesë e saj janë Paulo Dybala i Roma-s, Dejan Kulusevski dhe Rodrigo Bentancur të Tottenham-it, Merih Demiral i Atalanta-s, Arthur i Liverpool-it dhe Aaron Ramsey i Nice-s.

Marrëveshjet mes Juventus-it dhe lojtarëve të tij për shtyrjen e pagesës së pagave, me hyrjet e gjykuara të rreme nga prokuroria, përfshijnë si vitin 2020 ashtu edhe vitin 2021.

Marrëveshjet rezultojnë të jenë nga marrëveshje private të nënshkruara në kohë të ndryshme. Dhe në këtë mes, 16 lojtarë kanë nënshkruar privatisht shkresa të cilat nuk janë depozituar në federatë.

Një shkelje që mund t’i kushtojë Juventus-it deri në trefishin e të gjithë shumës, e cila vetëm për manovrën e dytë shkon mbi 50 milionë euro.

Por, lojtarët që nënshkruan ato letra duhet të shqetësohen gjithashtu, duke qenë se Kodi i Drejtësisë Sportive ndëshkon gjithashtu “anëtarët që hyjnë në marrëveshje me klubin ose marrin kompensim, shpërblime ose dëmshpërblime në kundërshtim me rregulloret federale”.

Dënimi për lojtarët është “të paktën një muaj skualifikim”.

Lojtari më i famshëm i Juventus-it që nuk mund të përfundonte në këtë kazan është Cristiano Ronaldo. Sipas avokatëve të portugezit, CR7 nuk ka nënshkruar asnjë marrëveshje private me Juventus-in.

Në fakt “karta e Ronaldo-s” e gjetur nga hetuesit sheh vetëm firmën e ish-drejtorit sportiv Fabio Paratici, edhe pse hetuesit besojnë se ka një kopje ku është gjithashtu nënshkrimi i lojtarit aktual të Al Nassr.

Sipas dokumenteve Chiesa, Danilo dhe Alex Sandro nuk kanë nënshkruar “letrën” edhe hetimet vazhdojnë për të zbuluar ndonjë marrëveshje të nënshkruar që nuk është gjetur për momentin.

Nga ana tjetër, është verifikuar prania e firmave në dokumentet e ndryshme të lojtarëve si Dybala, Rabiot, Szczesny, Bonucci, Cuadrado, Arthur, McKennie dhe Bernadeschi, ky i fundit te Toronto.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore