Sport

Manchester United do të paguajë Harry Maguire për t’u larguar nga ‘Old Trafford’


Harry Maguire. Photo: Catherine Ivill/Getty Images

Harry Maguire është në pritje për një pagesë prej 10 milionë paund nga Manchester United nëse largohet nga “Old Trafford” këtë verë.

Finalja e Kupës FA të së shtunës ka të ngjarë të jetë ndeshja e fundit e Maguire si lojtar i United me kapitenin 30-vjeçar të vendosur në pankinë kundër Manchester City-t në “Wembley”.

Maguire kushtoi 80 milionë paund pasi u afrua nga Leicester në vitin 2019, por tani vlerësohet rreth 30 milionë për shkak të moshës së tij dhe faktit se ai është në dy të tretat e rrugës të një kontrate gjashtëvjeçare.

Anglezi ka edhe dy vite të tjera në marrëveshjen prej 190 mijë paundësh në javë. Parashikohet që ai të fitojë vetëm gjysmën e kësaj shume në një klub të ri, duke e lënë United të paguajë një faturë pagash prej 10 milionë paund për ta hequr atë nga rezervat e tyre.

Maguire ka startuar vetëm 16 nga 61 ndeshjet e United në të gjitha garat këtë sezon me menaxherin Erik ten Hag që preferon të luajë Lisandro Martinez, Raphael Varane, Victor Lindelof dhe Luke Shaw përpara tij në qendër të mbrojtjes.

Trajneri i United thotë se i takon Maguire që të marrë një vendim për të ardhmen e tij.

Maguire është një nga një numër lojtarësh që përballen me një të ardhme të pasigurt te United pas finales së Kupës me pikëpyetje të varura mbi Anthony Martial, Fred, Scott McTominay dhe Aaron Wan-Bissaka.

Është tashmë e qartë se Phil Jones, Eric Bailly, Axel Tuanzebe, Alex Telles, Brandon Williams dhe Ethan Galbraith do të largohen.

Dean Henderson gjithashtu është rreshtuar për një lëvizje të përhershme te Nottingham Forest nëse David de Gea nënshkruan një kontratë të re me United. Henderson e kaloi këtë sezon në huazim te Forest, por aktualisht është jashtë fushës pas operacionit për një dëmtim në kofshë.

United duhet të vendosë nëse do të mbajë numrin “2” aktual të De Gea-s, Tom Heaton, ndërsa Jack Butland do të kthehet te Crystal Palace pas huazimit të tij dhe është në bisedime me Rangers.

Pasi Diogo Dalot nënshkroi një kontratë pesëvjeçare të mërkurën, De Gea pritet të të jetë lojtari i ardhshëm i United që do të pajtohet me kushte të reja, të cilat do ta shihnin atë të fitonte më pak se paga e tij aktuale prej 375 mijë paund në javë, por me më shumë bonuse.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore