Sport

Manchester United bën përpjekjen e fundit për të nënshkruar me Kane


Sulmuesit anglez, Harry Kane-t, i është dhënë një ultimatum nga Manchester United në një përpjekje të fundit për të provuar të nënshkruajë me sulmuesin nga Tottenham Hotspur këtë verë.

Pati padyshim mungesë golash në skuadrën e United sezonin e kaluar pavarësisht se Marcus Rashford kishte sezonin më të mirë të golave ​​në karrierën e tij.

Në pozitën numër 9, Erik ten Hag kishte përdorur Cristiano Ronaldo-n, Anthony Martial dhe Ëout Weghorst në periudha të ndryshme dhe asnjëri prej tyre nuk e përmbushi funksionin e tij kryesor.

Ten Hag është i dëshpëruar për të shtuar një sulmues në radhët e tij këtë verë dhe ka hartuar një listë të ngushtë me pesë lojtarë të lojtarëve që ai dëshiron të plotësojë këtë rol.

Pavarësisht kësaj liste, ka pak dyshime se objektivi kryesor i klubit do të ishte Kane, me sulmuesin e Spurs që i ka mbetur vetëm një vit në marrëveshjen e tij në Londrën e Veriut.

Të hënën në mbrëmje, 29-vjeçari shënoi në “Old Trafford” për Anglinë në ndeshjen që “Tre Luanët” e fituan ndaj MAqedonisë së Veriut me shifrat 7:0.

Çmimi prej rreth 100 milionë funtesh mendohet të jetë shumë i lartë për United për të sjellë golashënuesin më të mirë të të gjitha kohërave të Anglisë në Teatrin e Ëndrrave në baza të përhershme.

Mendohej se United tashmë ishte larguar nga çdo marrëveshje, megjithatë sipas “The Sun” ata duan që Kane ta detyrojë këtë çështje dhe i kanë thënë atij të bëjë një kërkesë transferimi ose të paktën një “deklaratë të formuluar” në lidhje me dëshirën për t’u larguar.

United beson se lojtari dëshiron lëvizjen, por se nuk do të ketë hapësirë ​​për negociata për tarifën e transferimit me presidentin e Tottenham-it, Daniel Levy, përveç nëse Kane e kërkon këtë lëvizje.

“Djajtë e Kuq” nuk duan të përfundojnë në një situatë ku ata lejojnë që transferimi të zvarritet për shumë kohë, kështu që ata ka të ngjarë ta kthejnë vëmendjen e tyre në alternativa.

Në vitet e fundit ka qenë një zhgënjim për fansat që sagat e transferimit, përfshirë Harry Maguire, Jadon Sancho dhe Frenkie de Jong, kanë vazhduar për shekuj.

Dështimi për të nënshkruar me De Jong, të paktën përfundoi me marrjen e Casemiro-s dhe kjo ishte padyshim një lëvizje shumë e mirë për ta.

Jashtë transferimeve, shitja e stërzgjatur e klubit duhet të fillojë t’u vihet tifozëve, veçanërisht pasi procesi ka nisur muaj më parë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore