Sport

Manchester City përballet me Chelsean për treshen e River Plate


Claudio Echeverri, Agustin Ruberto, Ian Subiabre

Manchester City thuhet se do të luftojë me Chelsea-n për nënshkrimet e treshes së River Plate Claudio Echeverri, Agustin Ruberto dhe Ian Subiabre.

Të tre adoleshentët ishin pjesë e skuadrës së Argjentinës që arriti në gjysmëfinale të Kupës së Botës U-17 në Indonezi muajin e kaluar, përpara se të humbnin play-off-in e vendit të tretë nga Mali.

Ruberto ishte një lojtar i shquar për Argjentinën dhe shënoi tetë gola në vetëm shtatë ndeshje për të fituar Këpucën e Artë. Echeverri kontribuoi me pesë gola dhe një asistim. Ndërsa Subiabre shënoi një gol dhe një asistim.

Echeverri, i cili është krahasuar me ikonën argjentinase Lionel Messi, vetëm kohët e fundit ka depërtuar në ekipin e parë të River Plate, me 17-vjeçarin që ka bërë katër paraqitje zëvendësuese në Primera Division.

Ruberto, 17, dhe Subiabre, 16, ndërkohë, nuk kanë bërë ende debutimin e tyre në ekipin e parë për River Plate, por kjo nuk i ka ndalur thashethemet që lidhin dyshen e vlerësuar, së bashku me Echeverri, me një lëvizje të mundshme në Evropë.

Echeverri dhe Ruberto, të cilët janë të dy nën kontratë deri në dhjetor 2024. Ata mbushin 18 vjeç në janar dhe më pas mund të jenë të lirë për të negociuar transferime jashtë shtetit.

Sa i përket Subiabre, ai nuk feston ditëlindjen e tij të 18 deri në janar 2025 dhe mund të sigurojë vetëm një transferim jashtë vendit në atë moment.

Një raport i kohëve të fundit pretendon se Man City dhe Real Madrid po ndjekin mesfushorin sulmues Echeverri, por Ruberto dhe Subiabre që atëherë kanë tërhequr interes nga një mori klubesh të mëdha evropiane.

Sipas “90min”, Man City është i bindur se do të sigurojë shërbimet e të tre adoleshentëve të River Plate për shkak të marrëdhënieve të tyre të forta me klubin argjentinas, pas blerjes së Julian Alvarez në vitin 2022.

“Qytetarët” thuhet se janë të hapur për të negociuar një marrëveshje me River Plate që do t’i lejonte Echeverri, Ruberto dhe Subiabre të qëndronin në Amerikën e Jugut përpara se të transferoheshin në stadiumin “Etihad” në një datë të mëvonshme, një marrëveshje e ngjashme me atë të Alvarez që mbeti te River Plate në huazim midis janarit dhe korrikut 2022 përpara se të lidhej me skuadrën e Pep Guardiola-s.

Megjithatë, raporti shton se Chelsea është i përgatitur të luftojë fort me Man City për nënshkrimet e Echeverri, Ruberto dhe Subiabre dhe janë të gatshëm të përputhen me çdo ofertë të bërë për të tre lojtarët.

Chelsea ka investuar shumë për të joshur një bollëk të rinjsh më premtues në botë në “Stamford Bridge” që nga ardhja e bashkëpronarit Todd Boehly dhe ata kanë treguar gatishmërinë e tyre për të shpenzuar shumë për të mposhtur rivalët e tyre në një numër objektivash.

Në të vërtetë, blutë rekrutuan dyshen braziliane Deivid Washington dhe Angelo Gabriel nga Santos për një tarifë të kombinuar në kufirin prej 30 milionë paundësh në verë, ndërsa ata gjithashtu kanë rënë dakord të nënshkruajnë mrekullinë ekuadoriane Kendry Paez për rreth 16 milionë paund, me 16-vjeçarin që do t’i bashkohet klubit kur të mbushë 18 vjeç në 2025.

Chelsea dhe Man City nuk janë klubet e vetme të interesuara për Echeverri, Ruberto dhe Subiabre, pasi Manchester United, Tottenham Hotspur, Brighton, Real Madrid, Barcelona, Bayern Munich, Paris Saint-Germain, Juventus, Milan dhe Inter kanë gjithashtu janë kredituar me një interes në treshen e River Plate.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore