Sport

Manchester City kërkon yllin e Barcelonës


Manchester City është i interesuar për një lëvizje për mesfushorin e Barcelonës, Frenkie de Jong pas përfundimit të ndjekjes së tyre për Declan Rice të West Ham United, sipas The Sun.

De Jong, 26, është menduar të largohet nga Camp Nou për disa kohë, duke refuzuar një transferim prej 85 milionë euro te Manchester United i Erik ten Hag një vit më parë, por largimi i tij tani mund të jetë i nevojshëm për kampionët e La Liga-s. shikojnë të ulin faturën e tyre të madhe të pagave mes çështjeve të vazhdueshme financiare.

Mesfushori holandez, i cili fiton 465,000 euro në javë, dëshiron të qëndrojë në klub. Megjithatë, klubi katalanas do ta linte të ikte për një tarifë prej mbi 100 milionë euro dhe trajneri i Cityt, Pep Guardiola është një admirues i madh i lojtarit dhe bëri një përpjekje të pasuksesshme për ta nënshkruar atë në 2019.

Rice, 24 vjeç, është afër një transferimi te Arsenali pasi Topçinjtë ranë dakord për një marrëveshje me vlerë 100 milionë funte plus 5 milionë funte shtesë të mërkurën, raportoi ESPN.

Ndërsa mbeten detaje të vogla për t’u finalizuar, ato thuhet se janë formalitet në këtë fazë.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore