Sport

Manchester City gati të largohet nga gara për Lucas Paqueta


Lucas Paqueta

Manchester City thuhet se mund të vendosë të largohet nga një marrëveshje për të nënshkruar me mesfushorin e West Ham United, Lucas Paqueta.

Kur doli se Ilkay Gundogan do t’i bashkohej Barcelona-s në verë, Paqueta u bë një objektiv kryesor për Pep Guardiola-n.

Megjithëse ata u përballën me rezistencë nga West Ham, i cili natyrisht donte të ruante shërbimet e një prej lojtarëve të tyre më të mirë, fillimisht kishte një pritshmëri që do të arrihej një marrëveshje. Megjithatë, transferimi ngeci pasi u bë e qartë se braziliani po përballej me një hetim për shkelje të supozuara të rregulloreve të basteve.

Nëse Paqueta do të shpallej fajtor, atëherë ka të ngjarë të çonte në një ndalimi, siç është treguar në rastet e Ivan Toney dhe Sandro Tonali. Siç qëndron, çështja ende nuk është dëgjuar dhe 26-vjeçari ka mundur të qëndrojë si i rregullt në formacionin fillestar të West Ham gjatë gjithë sezonit 2023-24.

Gjithsej pesë gola dhe një asistim janë kontribuar nga 18 paraqitjet e tij në të gjitha garat.

Sipas “FootballTransfers”, një marrëveshje mbetet teorikisht në fuqi që Paqueta të nënshkruajë për Man City në të ardhmen për një tarifë prej 85 milionë paund.

Megjithatë, raporti thotë se Man City do të lëvizë drejt objektivave të tjerë nëse nuk ka zgjidhje të shpejtë për hetimin e basteve rreth Paqueta. Sikur City të kishte performuar mire vazhdimisht në Premier League dhe opsionet e tjera të tij në mesfushë do të kishin kontribuar, Guardiola mund të ishte përgatitur për të treguar më shumë durim.

Në vend të kësaj, City qëndron vetëm në vendin e dytë në tabelë pas 13 ndeshjeve dhe ka të ngjarë t’i japë dritën jeshile Kalvin Phillips që do të largohet nga “Etihad Stadium” në janar.

City thuhet se ka një interes për lojtarin e Bayern Munich-ut, Serge Gnabry, një lojtar më i pajisur për të luajtur në krahë sesa në një pozicion qendror.

West Ham gjithashtu përballet me mundësinë që ndoshta duhet të zbusë qëndrimin e tyre në lidhje me çmimin e kërkuar të Paqueta-s, pavarësisht nëse kontrata e tij nuk skadon deri në vitin 2027.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore