Sport

Man United përgatitet të thyejë rekordin e transferimeve për yllin e Real Madrid


Vinicius Junior

Manchester United thuhet se është duke eksploruar një lëvizje verore për sulmuesin e Real Madrid-it, Vinicius Junior.

23-vjeçari ka qenë sërish në formë mbresëlënëse për skuadrën e Carlo Ancelotti-t gjatë sezonit 2023-24, duke shënuar 18 herë dhe duke regjistruar 10 asistime në 31 paraqitje në të gjitha garat.

Vinicius nënshkroi një kontratë të re në “Bernabeu” vetëm tetorin e kaluar, me kushtet e tij deri në qershor 2027, por kohët e fundit ka pasur spekulime rreth të ardhmes së tij.

Kylian Mbappe pritet gjerësisht të transferohet në “Bernabeu” si një transferim i lirë këtë verë dhe pozicioni i preferuar i francezit është roli i sulmit në krahun e majtë, që është edhe roli i Vinicius.

Ndërsa braziliani konsiderohet si një lojtar jetik nga “Los Blancos”, ka pasur sugjerime se klubi do të ishte i gatshëm të dëgjonte oferta të konsiderueshme për ish-djaloshin e Flamengo-s.

Sipas “Fichajes”, Man United është duke bërë presion për nënshkrimin e Vinicius, me “Djajtë e Kuq” që “ëndërrojnë” të sigurojnë shërbimet e tij gjatë afatit kalimtar të kësaj vere.

Raporti pretendon se aksioneri i ri minoritar i klubit, Sir Jim Ratcliffe është i gatshëm të bëjë “lëvizje të rëndësishme” në tregun e transferimeve në një përpjekje për të ndihmuar 20 herë kampionët e Anglisë të kthehen në lavditë e mëparshme.

Man United thuhet se është i gatshëm të thyejë rekordin e tyre të transferimit për të nënshkruar me Vinicius, me marrëveshjen që mund të arrijë deri në 170 milionë paundë.

Braziliani kaloi në “Bernabeu” nga Flamengo në vitin 2018, dhe ai ka përfaqësuar “Los Blancos” në 256 raste, duke shënuar 77 gola dhe duke regjistruar 74 asistime në këtë proces.

Vinicius mori një dëmtim të lehtë gjatë suksesit të Real Madrid-it në Champions League ndaj Manchester City-t të mërkurën, por ai pritet të jetë i gatshëm për ndeshjen e së dielës në La Liga kundër Barcelona-s.

Ka pasur sugjerime se Paris Saint-Germain mund të synojë Vinicius si zëvendësues për Mbappe, me klubin francez të vendosur për të shpenzuar shumë këtë verë.

Megjithatë, sipas gazetarit Ben Jacobs, klubi i Parisit nuk po shikon një marrëveshje për brazilianin, gjë që mund t’i japë Man United një rrugë të qartë në ndjekjen e tij.

Vinicius ka shënuar 12 herë dhe ka regjistruar pesë asistime në 21 ndeshje në La Liga këtë sezon, ndërsa ka ndihmuar Real Madrid-in të arrijë në gjysmëfinale të Champions League me tre gola dhe pesë asistime në shtatë paraqitje në kompeticionet evropiane.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore