Lajme

Malajzi, procesorët e Bitcoin shkatёrrohen nga policia (video)


Policia në shtetin malajzian të Sarawak shkatërroi rreth njё mijё e 69 procesorë të Bitcoin.

Pajisjet e prodhimit të kripto-monedhës, të cilat u sekuestruan në periudhën midis shkurtit dhe prillit të këtij viti, kapnin vlerën e rreth 1.25 milionё dollarëve.

Sipas policisë malajziane, makineritё po furnizoheshin me energji elektrike të vjedhur.

Procesorёt e minimit tё Bitcoin realizojnё llogaritjet komplekse dhe në kthim shpërblehen me kriptovalutën, një proces i cili konsumon sasi të mëdha energjie.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore