Lajme

Makinat elektrike të prodhimit kinez do të zënë 25% të tregut evropian këtë vit


Një e katërta e automjeteve elektrike të shitura në Bashkimit Evropian këtë vit do të prodhohen në Kinë.

Kështu rezulton sipas hulumtimit të grupit Transport & Environment.

Rreth 19.5 për qind e makinave me bateri të shitura në bllok vitin e kaluar u prodhuan në Kinë, për shkak të rritjes së shitjeve evropiane të markave kineze si MG dhe BYD dhe faktorëve të tillë si grupi amerikan Tesla duke përdorur fabrikën e tij në Shangai për të furnizuar pjesë të tregut evropian.

Kjo përqindje do të rritet në 25.3 për qind në vitin 2024, sipas T&E, pasi prodhuesit vendas kinezë vazhdojnë të marrin pjesën e tregut nga markat evropiane të njohura në të gjithë kontinentin.

Ndërsa shumë prodhues perëndimorë duke përfshirë Tesla, BMW dhe Renault prodhojnë makina elektrike në Kinë që i importojnë në Evropë, vetëm makinat elektrike të markave kineze do të përbëjnë 11 për qind të tregut të makinave elektrike të BE-së këtë vit, duke u rritur në 20 për qind deri në vitin 2027.

Markat kineze si BYD tashmë janë rritur nga 0.4 për qind e tregut evropian në vitin 2019 në 8 për qind të shitjeve vitin e kaluar.

Gjetjet vijnë pasi Brukseli finalizon një hetim nëse subvencionet lokale kanë ndihmuar makinat elektrike të prodhuara në Kinë të zvogëlojnë modelet e prodhuara evropiane – një hetim që pritet gjerësisht të çojë në një rritje të tarifave për automjetet elektrike që vijnë nga Kina.

Prodhuesit e makinave si Renault dhe Stellantis kanë paralajmëruar se një valë modelesh më të lira kineze do të zvogëlojë ato të prodhuara nga kompanitë evropiane.

Një tarifë prej 25 për qind ndërkaq, mund të rrisë deri në 6 miliardë euro në vit për Komisionin Evropian dhe do t’i “bënte makinat e BE-së konkurruese me automjetet elektrike të prodhuara në Kinë”.

Referuar studimit, sedanët dhe SUV-të e përmasave të mesme të prodhimit kinez do të bëheshin më të shtrenjta se ekuivalentët e tyre evropianë nëse prodhuesit do të kalonin tarifat më të larta.

Çka ka të ngjarë të nxisë më shumë prodhim vendor nga grupet kineze.

BYD e Kinës tashmë po ndërton një fabrikë të re në Hungari që pret të fillojë prodhimin e automjeteve elektrike në fund të vitit të ardhshëm.

Kompania ka thënë se dëshiron të bëhet një nga markat më të mëdha evropiane të automjeteve elektrike deri në fund të dekadës dhe të zërë një në dhjetë e makinave me bateri të shitura në rajon deri në vitin 2030.

Megjithatë, tarifat më të larta evropiane për automjetet elektrike të importuara rrezikojnë gjithashtu të kapin Tesla, BMW dhe markën Dacia të Renault, të cilat të gjitha shesin modele baterish në Evropë që prodhohen në Kinë, sipas T&E.

Shumë nga kompanitë kineze tashmë shesin automjete elektrike në tregun e tyre vendas me një fraksion të çmimit të vendosur në Evropë.

Tanimë, automjetet elektrike nga markat kineze të shitura në Evropë janë deri në 28 për qind më të lira se ato nga tabelat evropiane.

Marrë nga “Financial TImes”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore