Sport

Mahomes, shkëlqen në Arizona për të fituar një Super Bowl të paharrueshëm


Super Bowl LVII do të mbahet mend përgjithmonë si një nga finalet më të mëdhaja të gjitha kohërave, Kansas City Chiefs kanë ngritur trofeun e tyre të tretë Vince Lombardi dhe Patrick Mahomes ka gdhendur emrin e tij me shkronja të arta në historinë e NFL duke e çuar ekipin e tij në një rezultat 38-35. fitore ndaj Philadelphia Eagles.

Por përtej shifrave, historia është e një lideri që pavarësisht se kishte një lëndim në kyçin e djathtë para ndeshjes dhe duke marrë një tjetër goditje në dukje fatale në çerekun e dytë nga mbrojtësi i linjës T.J. Edwards. Pas kësaj loje, Philadelphia doli përpara 24-14, por Mahomes doli për të luajtur pjesën e dytë, ku i fitoi ndeshjen.

Momenti i shquar i lojës nuk ishte asnjë nga pasimet e tij në goditje, përkundrazi ishte 26-yard në drejtimin e fundit që krijoi skenën në mënyrë që pas një ndalimi, Kansas City përfundoi orën dhe me një gol 27-metërsh nga Harrison Butker doli me fitoren emocionuese.

Chiefs u bënë kështu skuadra e parë që fitoi dy Super Bowls në të cilat ata kishin humbur me të paktën 10 fitore; Kansas City gjithashtu fitoi në ato kushte kundër San Francisco 49ers në edicionin LIV.

Statistikisht, Mahomes përfundoi 21 nga 27 pasime.

Për palën humbëse, Jalen Hurts pati një lojë të shkëlqyer, duke kryer 27 nga 38 pasime.

Kansas City ka filluar më pas të vendoset si dinastia e re e NFL-së, duke fituar dy nga katër Super Bowl-et e fundit, duke arritur në tre prej tyre dhe duke u bërë skuadra e parë që luan pesë lojëra radhazi të Kampionatit AFC në shtëpi.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore